Hlavní navigace

Firmy ve vymáhání dluhů přitvrzují

Sdílet

Vymahatelnost práva sice utěšeně roste, ale spousta firem hledá specializovaného pracovníka pro správu firemních pohledávek.

Zástupci firem, kteří mají ve své pracovní pozici na starosti správu a vymáhání pohledávek se shodují, že dlužníků v poslední době přibývá, nicméně firmy tyto pohledávky řeší stále rychleji a efektivněji. S přibývajícím množstvím případů se snižuje tolerance a shovívavost firem vůči dlužníkům a jejich nedoplatkům. Věřitelé se hájí, že takto razantně postupovat musí, aby nedostatek cash flow neohrozil jejich vlastní existenci. Shodují se však, že vymahatelnost práva se v České republice v poslední době zvyšuje. 

Základem ekonomiky u nás i v Evropské unii jsou malé a střední firmy, které tvoří téměř 99,8 % všech podnikatelských subjektů. Největší podíl pak tvoří tzv. mikropodniky do 10 zaměstnanců a s obratem do 2 milionů eur. Tyto malé společnosti a živnostníci potřebují více než kdo jiný, aby jim jejich zákazníci hradili platby včas. Díky současné situaci se však jejich provozní kapitál – tzv. cash flow, stále ztenčuje. To je přivádí na pokraj druhotné platební neschopnosti a oni pak hledají cestu ven.

 

Hledáme správce pohledávek. Zn. Rychle! 

Jsme svědky toho, že původně kumulovaná funkce, kterou dříve zastávala pouze jedna účetní, se tříští na dvě a více pracovních pozic. Spousta firem hledá pracovníka pro správu firemních pohledávek stejně, jako tomu je v malé stavební firmě pana Jaroslava. „Zpočátku jsem si zajišťoval ve firmě maximum činností sám, ale jak jsme se rozrůstali, už to nebylo možné. Kromě řemeslníků jsem přijal i účetní, externě spolupracuji s právníkem a nyní hledám někoho, kdo by dokázal vymáhat pohledávky po splatnosti. Bohužel se pereme s jejich nárůstem a výjimkou nejsou faktury po splatnosti několik měsíců i let.“

 

Spolupráce s agenturou ano či ne? 

„Podobný krok je potřeba si vždy pečlivě promyslet, “ říká Rostislav Kovář z bezplatného poradenského portálu www.poradnaveritele.cz . „Záleží na řadě okolností. Pro velké firmy je určitě řešením najmout si advokáta nebo rovnou vytvořit celé právní oddělení. Pro střední a malé podniky pak doporučuji na tuto činnost úkolově najímat specializovanou advokátní kancelář s bohatými zkušenostmi. Možná budete překvapeni, že vás podobné služby vyjdou doslova na pár korun. V lidech je hluboce zakořeněno, že právníci a advokáti jsou finančně nedostupní. Není to však úplně pravda,“ uvádí na pravou míru rozšířený mýtus Kovář.

 

A co za to, pane advokáte? 

Služby vymahačských firem jsou zpoplatněny různě. Některé chtějí peníze předem. „Na takové firmy bych si dával obzvlášť pozor, setkávám se totiž s řadou případů, kdy agentura vybrala peníze dopředu a pak už ji nic netlačilo k tomu, aby odvedla svoji práci. Jedná se především o tzv. mimosoudní vymáhání pohledávek. Nakonec tito lidé přišli naprosto zoufalí k nám do Poradny a řešili jsme, jakým způsobem bychom jim mohli pomoct, aniž bychom porušili smluvní podmínky s předchozí vymahačskou agenturou. Zároveň jsme potřebovali stihnout podat žalobu k soudu tak, abychom nepromeškali promlčecí lhůtu. Bohužel se stává, že věřitel takto přijde o peníze hned dvakrát. Jednou díky nezaplacené faktuře a podruhé tím, že zaplatí za vymáhání, které je ve finále bezvýsledné,“ varuje před podobným jednáním Kovář.

Jiné společnosti specializované na vymáhání pohledávek si berou procenta z vymožených částek až po odvedení práce v rozsahu cca 15 % a víc. S advokáty se můžete domluvit zcela individuálně nebo se lze řídit vyhláškou ministerstva spravedlnosti, která určuje výši advokátní odměny. Existují však i advokátní kanceláře s důmyslně propracovaným motivačním systémem, těm věřitel před vymáháním pohledávky uhradí jen symbolický administrativní poplatek. Ostatní náklady na vymáhání nese dlužník, což je pro advokáta dostatečným impulsem k rychlému zpracování žaloby.

 

Od upomínky k soudu 

Přestože není podle zákona potřeba před podáním žaloby svému obchodnímu partnerovi posílat žádné upomínky, řada firem i soukromníků poslání dopisu s výzvou k urychlenému zaplacení považuje za seriozní. „U nás ve firmě je postup při urgencích plateb nastaven následovně,“ říká Jindřich Ulmann z firmy poskytující internetové připojení: „V první fázi posílá písemnou upomínku účetní, následuje upomínka sms zprávou, poté dotyčnému dlužníkovi zavoláme a vyzveme jej k urychlené platbě a pokud ani tehdy nezaplatí, pak mu vypneme služby. Následuje předání všech podkladů advokátní kanceláři a pohledávka se řeší elektronicky soudní cestou přes Český telekomunikační úřad.“

 

Elektronická justice – efektivní nástroj 

K rychlému a efektivnímu vymáhání pohledávek stále více napomáhá také elektronický platební rozkaz, který byl do českého soudního systému zaveden v roce 2008. Předávání podkladů mezi klientem a advokátní kanceláří může po nezbytném podpisu smlouvy a vystavení plné moci probíhat velmi rychle a levně. Stačí, když klient nascanuje veškeré dokumenty k případu a pošle je e-mailem svému advokátovi. Lhůta do vydání rozhodnutí soudem pohybuje v rozmezí od 3 do 7 měsíců.

 

Za jak dlouho se dočkáte peněz? 

Situace je různá a záleží vždy na rychlosti rozhodnutí jednotlivých soudů. „V letošním roce jsme za naše klienty podali již několik set žalob. U některých z nich byl vydán platební rozkaz de facto do měsíce až dvou, jiné se bohužel táhnou daleko déle. Lze však říct, že zhruba třetina případů letošního roku je vyřešena a zaplacena. Jedná se především o žaloby z počátku letošního roku,“ uvádí data ze své rozsáhlé advokátní praxe Kovář.

Obvykle je však potřeba počítat tak zhruba s půlroční až roční lhůtou, která se ovšem protáhne v okamžiku, kdy dlužník ani na základě nařízení soudu nezaplatí a případ se předává k vymáhání exekutorovi.

 

Zdroj: www.poradnaveritele.cz

 

ICTS24

Foto: © sgursozlu - Fotolia.com