Hlavní navigace

Investoři utratili v prvním pololetí za nemovitosti v ČR 1,22 miliardy EUR

2. 7. 2015

Sdílet

Na rekord míří investiční trh v České republice v letošním roce. Za prvních šest měsíců letošního roku změnily vlastníky nemovitosti za 1,22 miliardy EUR, což je téměř dvojnásobek oproti stejnému období v loňském roce. Podle mezinárodní poradenské společnosti DTZ by konečný účet za rok 2015 mohl dosáhnout 2,5 - 3 miliard EUR.

Investoři se stejně jako v předešlých obdobích soustředili především na retailové nemovitosti, a to nejen v Praze. Dokládají to transakce nákupních center Arkády Pankrác společností Atrium European RE (162 mil. EUR) či Futurum Kolín, které koupila společnost CPI Group.

 

Na český trh vstoupil další nový investor. Americký fond spravující soukromý kapitál Lone Star Funds koupil středoevropské portfolio AVIVA. To zahrnovalo kromě polských a slovenských nemovitostí také tři objekty v ČR, hlavně kanceláře a sklady. Majitele změnilo majitele ještě několik dalších multifunkčních budov v Praze a Ostravě.

 

DTZ očekává, že v dalších měsících budou investory i přes limitovanou nabídku kvalitních nemovitostí přitahovat především pražské nákupní třídy. Do konce roku by se mohlo uzavřít také několik transakcí kancelářských budov v segmentu value-add, který investorům nabízí možnosti zvýšení hodnoty aktivní správou či rekonstrukcí.

CS24

 

Skladové a průmyslové nemovitosti zůstávají atraktivní pro menší vybranou skupinu developerských a realitních společností. Ve druhém čtvrtletí došlo v oblasti průmyslových parků k jedné akvizici: Prologis koupil Westgate Park Rudná.
„Česká republika zůstává jedním z nejatraktivnějších trhů v regionu střední a východní Evropy. Němečtí a rakouští investoři spolu s americkými a britskými fondy soukromého kapitálu jsou nejaktivnějšími investory na českém trhu. Někteří noví hráči vstupují na český trh skrze akvizice regionálních portfolií,“ shrnuje výsledky investičního trhu na druhé čtvrtletí Ryan Wray, vedoucí oddělení Investmentu společnosti DTZ.