Hlavní navigace

Jaká bude kancelář budoucnosti?

2. 5. 2015

Sdílet

Kancelář s houpacími sítěmi. Skluzavka do jídelny. Koloběžky, boxovací pytle a pejskové na mazlení v budově. I tak možná budou vypadat kanceláře budoucnosti. Nebo je to příliš vizionářské?

Futuristická ergonomie

 

„Nemyslím si, že by v kancelářích budoucnosti měly být stoly nahrazeny houpacími sítěmi. Přece jen je z ergonomického hlediska pohodlnější vybavit si maily a ostatní administrativu u pohodlného stolu. Ze své pozice interiérové designérky se však těším na dobu, až se kreativní kanceláře s relaxačními zónami stanou v naší společnosti standardem,“ uvádí Hedvika Novotná, interiérová desgnérka ve společnosti NOVO design.

 

Klasické, hravé kanceláře budoucnosti definují ekologické prvky a zejména ergonomie - od elektronicky výškově nastavitelných stolů jedním tlačítkem, přes špičkově nastavitelná křesla, která se přizpůsobí postavě uživatele, až po osvětlení (teplé, studené), které lze regulovat prostřednictvím mobilní aplikace. Design už nebudou narušovat žádné viditelné kabely. Jednak budou skryty před zraky do útrob kancelářských stolů, snížených stropů nebo zdvojených podlah a jednak směřujeme k bezdrátovým technologiím, včetně bezdrátového nabíjení smartphonů.

 

Trendem se stává BYOD, tedy přines si vlastní zařízení, novinkou nejsou ani projektory v noteboocích a je jen otázkou času, kdy se v kancelářích objeví 3D tiskárny. Tématem tak začne být IT bezpečnost a ochrana soukromých údajů.

 

Sdílená pracovní místa

 

Dalším směrem jsou tzv. sdílená pracovní místa, čili jedno pracoviště připadá na více uživatelů. Využívají se například pro obchodní cestující. Nejde o pevně přidělené pracovní místo, ale systém obsazení právě volného místa. Podobný systém mají tzv. coworkingová centra, která budou vytvářet vhodné pracovní prostředí pro kreativitu a zároveň volně spojovat jednotlivé entity, freelancer do větších, projektově založených celků. Mnohé z nich jsou velmi populární a používá se pro ně označování hub.

 

Kancelář jako kavárna

 

Dočkat semůžeme i kanceláří, které ani kanceláře nebudou připomínat. Vždyť už dnes má Airbnb recepci ve stylu irské hospody v pobočce v Dublinu. Ani centrála v San Franciscu se kanceláři příliš nepodobá. V mnoha centrálách mají regulérní kavárny s vyškoleným baristou.


Do klasických kaváren v uličkách měst a obchodních center se stahují „kavárenští povaleči“. Vracejí se tak k odkazu staromódních pracoven, často vyhledávají tiché, designové prostory s wi-fi pro práci a setkání. Práce z domu a práce z kaváren bude jednou z alternativ dojíždění do kanceláří. Firmy stále častěji dávají lidem demokratickou možnost část roku strávit prací z domu nebo i z kaváren. Vždyť v kavárnách prý tehdejší inteligence vytvářela základy demokracie.

 

Zdroj: Kancelare.cz

Byl pro vás článek přínosný?