Hlavní navigace

Jisté vs. nejisté změny ve zdaňování zaměstnanců od roku 2013

14. 12. 2012

Sdílet

 Autor: © Cmon - Fotolia.com
Vzhledem k množství legislativních změn, které by měly vstoupit v platnost v roce 2013, rozdělujeme tyto změny do dvou skupin, a to na ty, které legislativním procesem již zcela prošly a na něž by se zaměstnavatelé měli od roku 2013 určitě připravit, a na ty, které zákonodárci dosud neschválili a jejichž případná platnost bude až do konce roku nejistá.

Jisté změny, které budou platit od roku 2013:

Důchodová reforma přináší rozšíření o II. pilíř, tzv. důchodové spoření. Důchodový systém tak budou tvořit tři pilíře – povinné základní důchodové pojištění (I. pilíř), důchodové spoření (II. pilíř) a doplňkové penzijní spoření (III. pilíř).

Zvyšuje se limit pro příspěvky zaměstnavatele na penzijní připojištění se státním příspěvkem, soukromé životní pojištění a doplňkové penzijní spoření z 24 000 Kč na 30 000 Kč za rok – celkové příspěvky zaměstnavatele do této částky budou osvobozené od daně a pojistného na straně zaměstnance.

 

Nejisté změny od roku 2013: 

Tyto změny již schválila Poslanecká sněmovna a nyní je čeká projednání v Senátu, přičemž je pravděpodobné jejich vrácení zpět do Poslanecké sněmovny.

Zavedení solidárního zvýšení daně z příjmů fyzických osob ve výši 7 % z příjmu převyšujícího maximální výši odvodu na sociální pojištění v letech 2013–2015. Zálohu na solidární zvýšení daně je zaměstnavatel povinen vypočítat a odvést z hrubé měsíční mzdy přesahující 1/12 maximální výše odvodu na sociální pojištění.

Zrušení maximální výše pojistného na veřejné zdravotní pojištění v letech 2013–2015.

Zrušení základní slevy na daň z příjmů fyzických osob pro důchodce v letech 2013–2015.

Zvýšení srážkové daně z 15 % na 35 % u odměn členům statutárních orgánů, kteří jsou daňovými rezidenty některých tzv. daňových rájů.

 

 

Zdroj: KPMG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ICTrocenka

 

 

Byl pro vás článek přínosný?