Hlavní navigace

Koho spasí Rašínův systém podpory malých firem?

24. 8. 2013

Sdílet

 Autor: © dengess - Fotolia.com
Malí a střední podnikatelé postrádají vstřícnější přístup bank. Náklady na zpracování a vedení úvěru na straně banky jsou totiž v podstatě stejné jako u velkých úvěrů.

Více než polovina oslovených firem z řad členů Hospodářské komory České republiky (HK ČR) nepociťuje v letošním roce vstřícnější přístup bank k poskytování úvěrů. Z průzkumu HK ČR, kterého se zúčastnilo 566 firem z celé ČR, mj. vyplynulo, že valná většina firem v tomto roce nehodlá investovat do rozšíření výroby a zároveň neočekává nárůst poptávky. Na 21 % tuzemských podniků je však rozhodnuto investovat, a to i přes stávající tíživou ekonomickou situaci. Průzkum HK ČR byl realizován z 90 % na malých a středních podnicích působících převážně v oborech strojírenství, stavebnictví a obchodu v období od 12. do 16. srpna 2013.

 

Máte dostatečnou historii účetního obratu?

„Průzkum HK ČR zaměřený na vstřícnost bank při poskytování finančních prostředků formou půjčky či úvěru pro malé a střední podniky potvrdil dlouhodobý trend snižování objemu finančních prostředků ze strany bankovního sektoru. Příčin může být hned několik. Banky nerady poskytují finanční prostředky malým a středním podnikům jednak z toho důvodu, že náklady na zpracování a vedení úvěru na straně banky jsou v podstatě stejné jako u velkých úvěrů a výnosy z těchto úvěrů jsou přitom v absolutních číslech nižší. Druhým důvodem je pak to, že malé a střední podniky mnohdy nemají dostatečnou historii účetního obratu, popřípadě dostatečný majetek k zajištění úvěru. Rizikovost v absolutních číslech je u těchto úvěrů přitom menší než u větších. Navíc, poskytování více menších úvěrů namísto větších se pozitivně projeví v rámci diverzifikace úvěrových rizik. Na rozdíl od zahraničí tak české banky jednoznačně projevují nedůvěru v malé a střední podnikatele, což je špatný signál mimo jiné i pro budoucí hospodářský růst ČR,“ říká Petr Kužel, prezident HK ČR. „Možnosti jak tento nepříznivý trend změnit se přitom nabízejí. Jednou z nich je např. tzv. Rašínův systém podpory malých firem, který HK ČR dlouhodobě prosazuje“ pokračuje Kužel.

 

Rosteme z vlastního, rosteme z cizího...

HK ČR se dlouhodobě snaží podporovat nově vznikající malé a střední firmy, a to nejen na poli exportu do třetích zemí, ale rovněž v oblasti zadávání veřejných zakázek. Právě HK ČR byla jedním z hlavních iniciátorů změny stávajícího zákona o veřejných zakázkách, kvůli kterému i nadále zůstává nerozděleno do státních zakázek až 40 miliard korun. „Komora se snaží vytvářet a realizovat takové programy, které podnikatelům pomohou co možná nejrychleji získat informace o získání veřejné zakázky,“ zmiňuje prezident Kužel. Na základě výsledků průzkumu však HK ČR predikuje, že investice plánované členskými firmami mohou v budoucím období dosáhnout až 100 miliard korun. V průměru pak lze na základě výsledků průzkumu HK ČR předpokládat, že financování rozšíření výroby těchto firem bude probíhat z 60 % z vlastního kapitálu a ze 40 % z kapitálu cizího, převážně úvěrového. 

„Skutečnost, že naše členské firmy hodlají v budoucnu investovat takové množství finančních prostředků, však přeci jen vnímáme pozitivně. Firmy očekávají konec krize a poučeny z ní si plně uvědomují, že pokud budou investovat, ocitnou se dříve nebo později v černých číslech,“ uzavírá prezident HK ČR Kužel.

 

 

 

 

Byl pro vás článek přínosný?