Hlavní navigace

Koronavirus a poučení z minulosti

17. 3. 2020

Sdílet

 Autor: © Alx - Fotolia.com
Světové akcie reprezentované indexem MSCI World poklesly od poloviny února téměř o 27 % a odepsaly tak více než rok budované zisky. Tento nezvykle prudký propad se samozřejmě projevil na portfoliích s akciovou složkou. Dluhopisy naopak pod tlakem nákupního zájmu investorů ve snaze uchránit své prostředky zaznamenaly výrazný nárůst cen, který negativní dopad akciové složky na celkové výsledky částečně vykompenzoval.

Navzdory v historickém kontextu nízkým výnosům tak dluhopisy potvrdily svůj význam při diverzifikaci rizika.

Zvýšená volatilita, jakkoliv jsme jí v posledních několika letech odvykli, je pro akciové trhy charakteristická. Historie však ukazuje, že akciové trhy jsou v delším časovém horizontu schopny za zvýšené riziko investory odměnit vyššími zisky navzdory občasným propadům.

 

Pravidelné investování navíc značně snižuje citlivost výsledků na načasování. Investoři by se tedy měli držet svých dlouhodobých strategií a nepodléhat panice. Kdyby totiž v současné situaci přešli k vybírání svých investovaných prostředků, riskovali by, že kvůli špatnému načasování jim uniknou zisky plynoucí z následného oživení trhů.

 

Byť se dopady koronaviru na českou a globální ekonomiku dají v současnosti jen těžko odhadnout, právě v současné situaci bychom si měli připomenout slavný komentář burzovního guru André Kostolanyho: „Kdo nevlastní akcie, když jejich ceny klesají, nebude vlastnit akcie, když ceny půjdou nahoru.“
 
Autor pracuje jako analytik skupiny AXA ČR a SR

soutez_casestudy

 

Související: 
MPO a ČMRZB chystají pomoc pro podnikatele v souvislosti s koronavirem
- Koronavirus a rodinné finance

Byl pro vás článek přínosný?