Hlavní navigace

Kromě Svazu průmyslu doufá v „kladnou nulu“ ohledně HDP už i MF

30. 1. 2012

Sdílet

 Autor: © Laurent Renault - Fotolia.com
Podniky nepanikaří a není mezi nimi patrný hluboký pesimismus. Většina průmyslových odvětví nečeká, že bychom si v tomto roce zopakovali situaci z roku 2008.

Svaz průmyslu a dopravy ČR zaznamenal prohlášení ministra financí Miroslava Kalouska ve včerejším pořadu Partie televize Prima Family o tom, že podle lednových prognóz jeho resortu dosáhne letošní růst českého hrubého domácího produktu „kladnou nulu“. Mění se tím červencové odhady Ministerstva financí, které při sestavování státního počítalo s 2,5 procentním hospodářským růstem.

 

Pokud se eurozóna nezblázní... 

Svaz průmyslu a dopravy ČR již od poloviny roku poukazoval na nereálnost dosavadních odhadů. Nyní odhaduje růst českého HDP na 0,5 procenta s tím, že se podle vývoje může pohybovat v rozmezí od 0,1 procenta do 0,6 procenta.  

„Jsme rádi, že vláda uznala, že dosavadní odhady růstu české ekonomiky nebyly postaveny na reálných číslech. Na základě analýzy nových zakázek našich členských podniků jsme už od poloviny roku upozorňovali, že vládní odhad není reálný. Nový odhad považujeme za mnohem přesnější ovšem pouze za předpokladu, že nedojde k další eskalaci dluhové krize uvnitř eurozóny,“ uvedl dnes Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR pro hospodářskou politiku a konkurenceschopnost.

 

Drama se nekoná... 

Podstatné je, že prognóza Ministerstva financí nepředpokládá hluboký propad ekonomiky, spíše stagnaci či jen mírný růst. Podobná zjištění má Svaz průmyslu a dopravy ČR, který koncem loňského roku provedl s Českou národní bankou další z kvartálních šetření. Vyplynulo z něho, že letošní rok bude v českém průmyslu, který je tahounem ekonomiky, ve znamení zpomalení a zhoršování některých ukazatelů, ať už jde o slabší poptávku, nižší investiční výdaje či pokles zaměstnanosti. Drama se však nekoná a řada odvětví očekává, že výroba by se mohla udržet na úrovni loňského roku. „Podniky nepanikaří a není mezi nimi patrný hluboký pesimismus. Většina průmyslových odvětví nečeká, že bychom si zopakovali situaci z roku 2008. Navíc jsou na současnou situaci lépe připraveny, než tomu bylo v letech 2008 a 2009 a podle toho se také chovají,“ uvedl Radek Špicar. 

„Vláda by podle našeho názoru měla mít připravená protikrizová opatření pro případ, že by došlo ke zhoršení situace v Evropské unii. Všechny naše odvětvové svazy totiž jasně upozorňují, že výkonnost české ekonomiky bude v tomto roce více než kdy jindy ovlivňovaná situací v eurozóně, která stále ještě plně nevyřešila svoji dluhovou krizi,“ uvedl Radek Špicar.

 

Je to lepší řešení než zvyšování daní... 

Podle slov ministra Miroslava Kalouska bude muset vláda letos uspořit asi 20 miliard korun s tím, že to je agenda, s níž si poradí sama a nebude muset žádat o novelu zákona o státním rozpočtu. „Vláda by měla pokračovat ve snižování výdajů státního rozpočtu, ale pouze v oblastech, které neohrozí hospodářský růst jako například v kapitole externí nákupy služeb jednotlivých ministerstev. Je to lepší řešení nežli zvyšování daní nebo rozpočtového deficitu“ uvedl Radek Špicar.

V příštích letech bude však nezbytné, aby se úpravy rozpočtu navázaly na reformní opatření a zásahy do rozpočtu v nich měly oporu.

 

Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR

 

Foto: © Laurent Renault - Fotolia.com

 

Byl pro vás článek přínosný?