Hlavní navigace

Malé a střední podniky v ČR jsou optimistické a chystají investice

10. 6. 2013

Sdílet

 Autor: © Minerva Studio - Fotolia.com
Polovina malých a středních podniků (45 %) v ČR věří v pozitivní vývoj ve svém odvětví. Firmy proto chystají investice, v příštích 12 měsících chtějí do svého podnikání vložit téměř 17 miliard eur. Největšími optimisty jsou zejména střední podniky s 50 až 249 zaměstnanci, 85 % z nich nečeká, že by se situace v jejich odvětví měla zhoršovat.

Výše uvedené teze vyplývají z dnes zveřejněného průzkumu „Barometr kapitálových investic evropských malých a středních podniků“ realizovaného GE Capital EMEA. 

„České firmy ekonomice začínají věřit a aktuální slabší hospodářské výsledky jejich optimismus příliš neovlivňují, právě naopak. V porovnání s loňským průzkumem se důvěra firem v pozitivní vývoj dokonce mírně zvýšila,“ říká Petr Gapko, hlavní ekonom GE Money Bank. „Firmy proto nepolevují v investicích a chtějí se připravit na další expanzi, jakmile to podmínky na trhu dovolí. GE Money Bank pro tyto účely nabízí například snadno dostupný úvěr EU Investice, který nevyžaduje velké zajištění majetkem,“ dodává Petr Gapko.

  

Jásající Němci a smutní Maďaři...

Průzkumy GE Capital pravidelně srovnávají také změny v důvěře podnikatelů z různých evropských zemí. V porovnání s malými a středními firmami ve Velké Británii, Itálii, Německu, Francii, Polsku a Maďarsku je důvěra českých podniků v pozitivní vývoj relativně vysoká (o 5,6 % více než je průměrná důvěra ve všech 7 zemích). Vůbec největšími optimisty jsou malé a střední firmy v Německu (míra důvěry je 29,6 % nad průměrem) a ve Velké Británii (17,1 % nad průměrem). Naopak nejpesimističtěji vidí vývoj ve svém odvětví podniky v Maďarsku, které jsou velmi negativně naladěné (- 39,1 %).

 

Firmy investují hned, nechtějí přijít o zakázky 

Do svého rozvoje chtějí malé a střední podniky v ČR v následujících 12 měsících vložit průměrně 75 tisíc eur. Celkem plánují investice za 16,9 miliard eur. Výrazně, a to o 20 %, vzrostl objem plánovaných investic na rozšiřování a modernizaci výrobních kapacit, do kterého firmy chtějí investovat 9,8 mld. eur. V centru pozornosti malých a středních firem je také jejich vozový park (plánované investice v objemu 3,8 mld. eur), stranou není ani IT hardware, na který firmy plánují vydat o 200 mil. eur více než při posledním průzkumu - tedy přibližně 1,4 mld. eur.

 

 

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?