Hlavní navigace

Mzdy rostou, zaměstnavatelé hledají cesty pro zvýšení loajality

6. 4. 2017

Sdílet

 Autor: © Tijana - Fotolia.com
Podle zjištění ČSÚ činil v roce 2016 nominální růst mezd 4,3 % (ve srovnání s 3,4 % v roce 2015 a 2,4 % v roce 2014). Rychlost, s jakou vznikají nová pracovní místa, a prohlubující se nerovnováha mezi poptávkou po zaměstnancích a nabídkou kapacit ze strany uchazečů, mohou způsobit v roce letošním růst ještě vyšší, a to až kolem 5 %.Z aktuálního mzdového průzkumu vyplývá jednoznačný závěr - velmi nízká nezaměstnanost nutí zaměstnavatele nejen přehodnocovat nabídku nefinančních benefitů, ale také navyšovat mzdy, což je patrné prakticky ve všech segmentech trhu.

Personální agentura Grafton Recruitment zveřejnila výsledky rozsáhlého průzkumu mezd. Materiál poskytuje přehledné porovnání finančního ohodnocení u 8 klíčových segmentů ve 14 regionech České republiky. „Nezaměstnanost v ČR patří k nejnižším v Evropě a je na úrovni tzv. přirozené nezaměstnanosti. Volných uchazečů o práci je minimum, počet nabízených pozic oproti tomu silně roste a růst bude i v roce 2017. Zaměstnavatelé tedy vedle zvyšování mezd a benefitů musejí přemýšlet i o způsobech, jak své zaměstnance motivovat a prohlubovat jejich loajalitu,“ říká Martin Ježek, obchodní ředitel Grafton Recruitment, a dodává: „Mnoho zaměstnavatelů, především z oblasti IT, podnikových služeb a výroby, začíná investovat do moderního pracovního prostředí, které vedle samotných pracovních prostor nabízí i celou řadu relaxačních zón či možností sportovního anebo i společenského vyžití. Rozmáhají se i benefity, které mají za cíl usnadnit skloubení pracovního a soukromého života.“ Příjemné pracovní prostředí a atmosféra má ostatně rostoucí význam i při samotném náboru zaměstnanců. Roli hraje zejména u mladé generace uchazečů a do budoucna bude vliv tohoto aspektu při rozhodování kandidátů o přijetí či nepřijetí pracovní nabídky nadále posilovat.

 

Trh práce zaznamenává i další výrazné trendy:

 

  • Ze strany zaměstnavatelů je patrný stále větší důraz na jazykovou výbavu uchazečů. Stojí za tím skutečnost, že české firmy stále intenzivněji poskytují své služby anebo zaměřují své obchodní aktivity směrem do zahraničí.
  • Vzhledem k nedostatku kvalifikovaných kandidátů společnosti nabírají i zaměstnance s kratší praxí. Více příležitostí se objevuje i pro čerstvé absolventy, které si firmy samy doškolují na potřebné kompetence.
  • Roste zájem o nábor zaměstnanců ze zahraničí. Nejde jen o firmy z oblasti sdílených podnikových služeb či IT, ale čím dál častěji i z výroby a dokonce i ze zdravotnictví.
  • Dochází ke zrychlování náborového procesu. Firmy si uvědomily, že pokud chtějí kandidáta získat, musí být ve svém rozhodování pružné.

Největší nedostatek zaměstnanců v současnosti hlásí průmyslová výroba a IT, počet volných pozic roste i v oblasti personalistiky a v podnikových službách. Největší regionální rozdíly ve mzdách lze nalézt rovněž v IT a dále ve finančním segmentu. Velké rozdíly jsou patrné i v hodnocení pracovníků bez znalosti cizích jazyků a těch, kteří je ovládají, a to napříč všemi sledovanými segmenty trhu.

 

Bankovnictví a finanční sféra: kandidáti chtějí homeoffice

Nejvíce rostou mzdy finančním manažerům – stoupá počet pozic se mzdami převyšujícími 80.000 Kč měsíčně. Růst mezd je vidět také u absolventských pozic, kdy se nástupní mzda v současnosti pohybuje v rozmezí 30.000 – 35.000 Kč za měsíc. Největší poptávka je aktuálně po odborných účetních se znalostí anglického jazyka a po kandidátech na pozice hlavní účetní či vedoucí účtárny. Kandidáti z této oblasti často vyžadují možnost alespoň částečného home office.

CS24

 

O Mzdovém průzkumu Grafton Recruitment: Průzkum byl realizován v České republice v průběhu 1. čtvrtletí roku 2017 ve všech 14 pobočkách společnosti. Prezentovaná data vycházejí zejména z nástupních mezd uchazečů, kterým Grafton zprostředkoval zaměstnání, a dále z poptávek firem o vyhledání zaměstnanců.

Byl pro vás článek přínosný?