Hlavní navigace

Nákupní manažeři byli naposledy tak dobře naladěni v červnu 2011

1. 11. 2013

Sdílet

 Autor: © bit.it - Fotolia.com
Průmyslová aktivita jako utržená ze řetězu. Index, který měří aktivitu ve zpracovatelském průmyslu, totiž v říjnu vzrostl z 53,4 bodu na 54,5 bodu, což je velmi solidní expanze. Pomohl především růst nových zakázek, ale i ostatní ukazatele se vyvíjely příznivě.

Výrobci motorových vozidel zaznamenali v srpnu dvojciferný nárůst nových zakázek a oživení na automobilovém trhu bude pravděpodobně i nadále pokračovat, a to nejenom v ČR. V tuzemsku například vzrostl v září počet nových registrací motorových vozidel o více než 5 %. Čas strávený nad přečtením objednávkových knih nákupními manažery se prodlužuje a objem rozpracovaných zakázek se zvyšuje, byť tempo produkce akcelerovalo. To jsou ty nejlepší předpoklady pro další růst produkční aktivity a nábor nových zaměstnanců.

 

Stát v říjnu prohospodařil necelých 9,5 mld. Kč

Průmyslové oblasti, které jsou svázány s automobilovou produkcí, tedy pravděpodobně táhnou náladu průmyslníků. Samozřejmě i zde se najdou výjimky. Například v září figurovali mezi deseti největšími firmami v konkurzu dva výrobci plastů, čili sektor, který s auty úzce souvisí. Na druhou stranu, významným zákazníkem tohoto odvětví je i stavebnictví, které prožívá další ze série těžkých roků.

Stát v říjnu prohospodařil necelých 9,5 mld. Kč. Rozdíl mezi příjmy a výdaji tak od začátku roku narostl na 47,7 mld. Kč, v porovnání s minulým rokem je ale o 3,6 mld. Kč nižší. Nicméně oproti předchozím měsícům vychází meziroční srovnání o poznání hůře, a to především kvůli skoupému meziročnímu přírůstku čerpání peněz z rozpočtu EU. V říjnu se díky EU vylepšila příjmová strana domácího rozpočtu pouze o 9,1 mld. Kč, zatímco v srpnu to bylo bezmála o 30 mld. Kč (je potřeba říci, že vloni se v samotném říjnu inkaso z EU rozpočtu silně zvýšilo).  

 

...kompenzovány stále tristními kapitálovými výdaji

Za minulým měsícem pokulhává i příspěvek DPH a problematicky se jeví příjem z daně právnických osob, který byl meziročně nižší o necelých 7 mld. Kč a zaostává za plánem.

Zajímavé je, že i výdajová strana rozpočtu je na tom lépe než před rokem, a to zhruba o miliardu. Bohužel vyšší výdaje na sociálních dávkách jsou kompenzovány stále tristními kapitálovými výdaji, kde investiční transfery fondu dopravní infrastruktury zaostávají za stejným obdobím roku 2012 o pět miliard a plán je naplněn pouze na 40 %. Vloni touto dobou to bylo na více než 63 %. Celkové výdaje státu za letošních deset měsíců činily 937 mld. Kč.

 

Autor je makroekonomický analytik GE Money Bank

 

FIN24

 

 

Byl pro vás článek přínosný?