Hlavní navigace

(Ne)dovolené vyhouply aktivitu v průmyslu na letošní vrchol, naopak stavebnictví se podívalo na dno

8. 9. 2014

Sdílet

 Autor: © Kadmy - Fotolia.com
Průmyslová produkce v červenci vzrostla v porovnání s minulým rokem o 8,6 %. Pomohl jí k tomu jeden pracovní den navíc a slabší červencová sezóna dovolených. Oproti červnu výroba přidala 0,7 %. Zahraniční obchod opět šlapal lépe než vloni. Stavební produkce klesla meziročně o 3,7 %. To vše ukázal dnes Český statistický úřad. Podíl nezaměstnaných osob podle Ministerstva práce a sociálních věcí v srpnu zůstal nezměněn na 7,4 %.

Prázdninové měsíce se kvůli dovoleným obvykle vyznačují nižší aktivitou ve výrobě motorových vozidel i v celém průmyslu. Letošní červenec však k dovoleným nelákal tolik jako loni, proto se vyrobilo meziročně téměř o polovinu více motorových vozidel a jejich dílů. Výroba aut tedy povzbudila průmysl 6,3 procentním bodem, červencové statistiky ale vylepšila pravděpodobně na úkor srpna. Když se totiž podíváme za hranice, tak v Německu v srpnu klesla výroba automobilů i jejich vývoz meziročně o 30 %. Důvodem byl právě nestandardně vysoký výběr dovolených.

 

Koho těší přebytek obchodní bilance

Kromě výrobců automobilů se dařilo už standardně produkci pryžových a plastových výrobků a výrobě elektrických zařízení. Na opačné straně stáli těžaři nebo například výrobci nápojů. Těm do karet nehrálo deštivější a chladnější počasí.

Očekávání slabších srpnových čísel, které konec konců předpovídají i nákupní manažeři, kompenzuje silný růst nových zakázek. Ty meziročně vzrostly o více než 17 % za pomoci téměř čtvrtinového růstu domácí poptávky. Hlavní zájem se soustředil opět na motorová vozidla. Průmysl překonal svým výkonem v červenci odhady a jeho dobrý výkon se samozřejmě projevil i v zahraničním obchodě. Přebytek obchodní bilance téměř dvojnásobně překonal loňský výsledek, když dosáhl na 11,5 mld. Kč (národní pojetí). Oproti minulému roku se vývoz zlepšil o 18,3 % a dovoz o 15,7 %.

 

Stavebnictví se snad mátoří

Pokles stavební produkce o 3,7 % znamená zatím nejhorší letošní výsledek. Nicméně tentokrát není místo na přehnaný pesimismus. V první řadě jde horší výkon na bedra pozemnímu stavitelství, které utrpělo šrámy kvůli vysoké srovnávací základně. Vloni totiž v červenci probíhaly opravy po povodních, které tehdy pozemní stavitelství dotáhly k nejlepšímu výsledku roku 2013. Povzbudivý je také pohled na počty vydaných stavebních povolení i na meziroční nárůst (byť nižší než v předchozích měsících) počtu zahájených bytů. Od začátku roku stavebnictví vzrostlo meziročně o více než 4 % a má tak solidně nakročeno k tomu dosáhnout na první zlepšení za posledních šest let.

 

O jedno volné pracovní místo bojuje deset uchazečů

Podíl nezaměstnaných osob stagnoval v srpnu na 7,4 %, když se na úřady přihlásil meziměsíčně nižší počet absolventů než vloni. Hlavní příliv absolventů ale obvykle přichází až v září, čili na hodnocení trhu práce v tomto směru si budeme muset ještě chvíli počkat. Zatím podíl absolventů a mladistvých na celkové nezaměstnanosti klesl oproti loňsku z 5,8 % na 4,7 %.

Počet nezaměstnaných osob klesl v srpnu o 1,1 % na 535 225 a většina těch, co z úřadu práce odešla, také nastoupila do zaměstnání. Další klíčovou informací je též tvorba pracovních míst. Ta vzrostla v porovnání s červencem o více než 3 500 míst na 54 724 volných pozic, o jedno volné pracovní místo tak bojuje méně než desítka uchazečů. Meziroční nárůst průměrné mzdy ve druhém letošním čtvrtletí ukázal, že zápolení o zaměstnance se přiostřuje. Tento trend pravděpodobně pokračoval i v dalších měsících a pomalu se tak začíná zhmotňovat dobrý ekonomický výkon.

 

Autor je makoroekonomický analytik GE Money Bank

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?