Hlavní navigace

Objem investičních transakcí v regionu se blíží stavu před globální finanční krizí

20. 8. 2013

Sdílet

 Autor: © bit.it - Fotolia.com
Trh ve východní Evropě vykazuje solidní objem investičních transakcí; v první polovině roku byly podle průzkumu společnosti Colliers International zaznamenány obchody v celkové hodnotě převyšující 5,1 miliardy eur.

Damian Harrington, regionální ředitel průzkumu trhu pro východní Evropu Colliers International, řekl, že pokud druhá polovina roku bude pokračovat v aktivitě zaznamenané v první polovině, mohl by objem transakcí za celý letošní rok přesáhnout 10 miliard eur, což je velmi pozitivní znamení. 

Objem dvaceti největších obchodů v regionu v pokrizovém období činí 10 miliard eur, což představuje téměř třetinu z 33 miliard eur zobchodovaných od roku 2011.

 

Jako na horské dráze: máme se už začít bát?

Celková hodnota transakcí k dnešnímu dni ukazuje, že objem transakcí v regionu se blíží úrovni před globální finanční krizí. Bylo důležité vzít v úvahu počet transakcí, abychom získali jasnější představu o tom, jak se mění investiční aktivita. 

Zatímco objem obchodů zaznamenaný v roce 2013 svědčí o oživení transakční aktivity, počet skutečně uzavřených obchodů naznačující postupné zpomalování aktivity je přesnějším zobrazením toho, co následovalo po pokrizovém vrcholu v roce 2011. Uzavření obchodů trvá i nadále dlouhou dobu a investoři se zaměřují na specifické lokality v rámci východní Evropy. Investiční aktivita se nadále zaměřuje zejména na Rusko, Polsko a Čechy, přičemž se v těchto zemích v uplynulých čtyřech a půl letech uskutečnilo 80 % všech transakcí.

 

Budou hledat oportunistická aktiva...

S rostoucím počtem investorů zaměřujících se na tyto trhy se bude konkurenční boj o tzv. core a core-plus aktiva zvyšovat. 

Nakonec budou investoři muset posunout křivku rizika, aby tak posílili investiční aktivitu a uspokojili svůj investiční apetit. Budou hledat oportunistická aktiva na bezpečných trzích Ruska, Polska a České republiky. 

Vzhledem k tomu, že se konkurence na těchto bezpečných trzích zvyšuje, budou investoři muset přizpůsobit nicméně svou investiční strategii a zvážit expanzi na okrajové trhy východní Evropy, kde lze najít vhodná core aktiva. 

Na těchto trzích sice bude muset být zohledněno nepatrně rozdílné riziko, ale během posledních šesti měsíců jsme již zaznamenali nárůst uzavřených obchodů na Slovensku a aktivní zájem o další okrajové trhy, především Rumunsko, rovněž roste. Ze zprávy je patrné, že objemy investic v jednotlivých zemích se v před- a pokrizovém období podstatně změnily.

 

Spíše dříve než později...

Zatímco se zájem o tzv. core/core plus aktiva v Rusku a Polsku značně zvýšil, Maďarsko utrpělo v pokrizovém období pokles, což snižuje celkovou atraktivitu tohoto trhu u zahraničních investorů, a to navzdory jeho výhodě silného portfolia komerčních nemovitostí. 

„Díky předpovědi všeobecného zlepšení ekonomické situace v okrajových ekonomikách východní Evropy a snižující se dostupností aktiv v jiných oblastech Evropy mohou být okrajovější východoevropské trhy svědky vzestupu aktivity spíše dříve než později,“ pokračuje Damian Harrington. 

Dobré investiční produkty existující na okrajovějších trzích východní Evropy a optimální načasování nákupu přiláká vyšší objemy kapitálu na tyto trhy. Nacenění rizika investování do těchto lokalit bude i nadále určovat jejich dlouhodobý úspěch.

  

 

 

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?