Hlavní navigace

Pavel Jirák: Proč jsem se nebál vstoupit do II. pilíře

14. 5. 2013

Sdílet

 Autor: © Kurhan - Fotolia.com
„Vzhledem ke stárnutí populace a zhoršujícím se veřejným financím je soukromé spoření na penzi tím nejlepším, co můžeme pro sebe i své blízké udělat,“ uvádí Pavel Jirák, předseda představenstva KB Penzijní společnosti a zároveň člen prezidia Asociace penzijních společností ČR.

Zájem o vstup do nového pilíře důchodového systému mezi Čechy pomalu roste. Přes veškerá úskalí – zejména slabou politickou podporu a související nedůvěru občanů – však dává II. pilíř penzijního systému smysl pro velkou část občanů ČR.

 

Pavel Jirák Jak se penzijní reforma dotkla zaměstnavatelů? 

Reforma jako celek přinesla další zvýhodnění systému a nové možnosti, jak mohou zaměstnavatelé ušetřit náklady při odměňování svých zaměstnanců. U druhého pilíře je pro zaměstnavatele velmi důležitou zprávou, že odvod příspěvků pracovníka do II. pilíře není nikterak administrativně náročný a mzdové účtárny zatíží jen minimálně.

U třetího pilíře jsou pak výhody a ekonomické argumenty všeobecně známé: příspěvky zaměstnavatele jsou stoprocentní nákladovou položkou, příspěvek do 30 tisíc Kč na jednoho zaměstnance (do roku 2012 to bylo jen 24 tis. Kč) nepodléhá odvodům zdravotního a sociálního pojištění a, což je v některých oborech velmi důležité, zaměstnavatelé poskytující příspěvky do III. pilíře vytvářejí svým pracovníkům lepší výchozí podmínky pro splnění nároku na čerpání předdůchodu.

 

Máte již vy sám smlouvu ve II. pilíři? 

Mám. Jsem přesvědčen, že vstup do II. pilíře je výhodný pro velkou většinu občanů a nejen pro ty s nadprůměrnými příjmy. Zjistili to i lidé z mého okolí, s nimiž jsem probíral možné argumenty pro a proti vstupu. Výhody ve většině případů jasně předčily určitou nejistotu a obavy z něčeho nového.

 

Pro koho je obecně vstup do II. pilíře vhodný? 

Finančně je II. pilíř výhodný prakticky pro každého mladého člověka do 35 let. Různé srovnávací analýzy ukazují, že II. pilíř má význam zejména pro občany mladší a pro osoby s nadprůměrným příjmem. Většina těchto analýz ale počítá s tím, že státní penze porostou podobně jako průměrné mzdy. Zejména kvůli stárnutí populace a nižší porodnosti ve srovnání s obdobím do roku 1990 je zřejmé, že státní penze porostou pomaleji než mzdy. Lze tak reálně očekávat, že za třicet a více let budou státní penze ve srovnání s průměrnou mzdou zhruba poloviční oproti současné úrovni, a II. pilíř tak bude daleko výhodnější, než se dnes zdá.

Z čistě finančního pohledu je při určitém zjednodušení II. pilíř nejvýhodnějším produktem na českém trhu. Každý vklad účastníka do II. pilíře (ve formě zvýšeného odvodu na sociální pojištění o 2 % hrubé mzdy) je podpořen příspěvkem od státu (ve formě vyvedených 3 % z hrubé mzdy ze státního důchodového pojištění). Sice dojde zároveň ke snížení státního důchodu, ale to je zejména pro občany s nadprůměrnými příjmy naprosto zanedbatelné. A naspořené prostředky se navíc mohou dědit!

 

Jak ovlivní vhodnost vstupu do II. pilíře věk klienta? 

U osob ve věku 35 až 55 let je vstup do II. pilíře výhodnější v případě, kdy mají alespoň průměrnou mzdu. Občané starší 35 let se však musí pro vstup do II. pilíře rozhodnout nejpozději do 1. července letošního roku. Mladší občané mohou do II. pilíře vstoupit nejpozději v roce, kdy dosáhnou věku 35 let, ovšem vzhledem k cíli naspořit na svou penzi co nejvíce, nemají důvod vstup do II. pilíře až na 35. rok věku odkládat.

 

KB Penzijní společnost patří k největším institucím v oblasti spoření na penzi. Je 100% dceřinou společností Komerční banky a spravuje aktiva v hodnotě 31,9 mld. Kč pro více než 571 tisíc účastníků. V posledních třech letech získala ocenění Nejlepší penzijní fond v ČR.

 

Kontakt na KB Penzijní společnost: www.kbps.cz

soutez_casestudy

Infolinka pro zaměstnavatele 955 525 995

 

Byl pro vás článek přínosný?