Hlavní navigace

Pět tipů pro bezpečné investování do nemovitostí

11. 9. 2015

Sdílet

Investice do nejrůznějších perspektivních aktiv patří k nejčastějším způsobům zhodnocení soukromých prostředků a mohou se stát také zdrojem hmotného zajištění na stáří. Jaké tipy v této souvislosti nabízejí odborníci?

Vzdělávejte se v investičních příležitostech

Možností na trhu existuje nepřeberné množství a volba konkrétního instrumentu do značné míry záleží na vašem investorském profilu – zda preferujete vyšší výnos a riziko, nebo jste spíše konzervativněji založený a hledáte bezpečné uložení prostředků bez velkých starostí. V prvním případě si na své přijdete na tradičních akciových nebo derivátových trzích, kde existují obrovské výkyvy v cenách. Pokud jste spíše opačný typ investora, lze doporučit například konzervativnější investice do nemovitostí, ať rezidenčních nebo komerčních. Někde uprostřed mezi těmito póly riziko/jistota by se nacházely solidní investiční fondy.


Najděte správné načasování a typ investice
Investovat můžete, kdykoli se rozhodnete, ale každá doba nahrává jiným typům investic. Dnes stále přetrvávají nízké nákupní ceny nemovitostí, což pro investory představuje zajímavou příležitost. Do budoucna lze totiž se značnou pravděpodobností očekávat nárůst jejich hodnoty. Naproti tomu na akciových trzích se již nějakou dobu hovoří o tom, že brzy přijdou větší či menší korekce.


Využívejte i cizí zdroje
Pokud chcete investovat, můžete k tomu využít nejen vlastní volné prostředky, kterými již disponujete, ale také finanční páku – nejčastěji ve formě úvěru. Zjednodušeně lze říci, že při volbě vhodné investice lze vložit z vlastních zdrojů jen malou část a díky pákovému efektu získat za 12 let výnos ve výši až 420 % původního vkladu. Veškerá související rizika lze přitom volbou vhodné strategie do značné míry minimalizovat.


Nemovitosti poslouží jako uchovatel hodnoty
V Praze a dalších velkých městech v ČR platí, že byt slouží jako dobrý uchovatel hodnoty – to znamená, že jeho cena s vysokou pravděpodobností v budoucnu nebude výrazněji klesat. Investice do bytu k dalšímu pronájmu v Praze vynáší zhruba 3 - 4 % ceny bytu ročně. Existuje však i další alternativa, a to investice do komerčních prostor, která dosahuje výnosu kolem 8,5 % ročně. Dostupná je i jednotlivcům v pořizovacích cenách začínajících na nižších jednotkách milionů korun. U bytů je vedle nižšího výnosu hlavní nevýhodou starost o nájemníky, kteří se častěji stěhují. V případě problémů je těžké na nich cokoli vymoci. Naopak u kanceláří dosáhnete vyššího výnosu, firmy obvykle mají lepší platební morálku, méně často se stěhují a záleží jim na dobrém jméně.


Na činnosti, které nezvládáte, si nalezněte partnera
Portfolio nemovitostí si samozřejmě může investor spravovat i sám, ale pokud z nějakého důvodu nechce, nemá dostatek zkušeností, času apod., může svěřit starost o vyhledání nájemníků, zařízení a údržbu prostor či zajištění dalších služeb, specializované společnosti, která si za to samozřejmě naúčtuje malou část celého výnosu. Například výnosnost investice do komerčních nemovitostí v takovém případě představuje okolo 6 % ročně, což je sice méně než 8,5 % v případě, kdy by se investor o vše staral sám, ale zároveň si tak kupuje „bezstarostnost“ a výrazně nižší míru souvisejícího rizika.

 

Autorka pracuje ve společnosti Amigal Group.

Byl pro vás článek přínosný?