Hlavní navigace

Pětina účetních byla ohledně účetní závěrky 2011 požádána o vylepšení zisku

Sdílet

Ekonomické klima podle Komory certifikovaných účetních stimuluje rozšiřování kreativního účetnictví.

Nadřízení a zadavatelé požádali v letošní účetní závěrce přes 21 procent účetních o vylepšení ekonomických výsledků. Potenciálně je tak více než pětina aktuálních závěrek přikrášlená. V 87 procentech z těchto žádostí se jednalo o vylepšování zisku. Plných 17 procent závěrek tedy může ve srovnání s realitou vykazovat jiný zisk účetní jednotky. Ukázala to anketa Komory certifikovaných účetních. 

Ankety se zúčastnilo 363 respondentů z řad členů Komory certifikovaných účetních, která sdružuje odborníky na oblast účetnictví, daní i podnikových financí. Podle jejich názoru se kromě ziskovosti často přikrášluje i zadluženost firmy. Týká se to plných 15,5 procent závěrek. Firmy rovněž optimalizují své daňové ztráty, rozpočtové ukazatele nebo vylepšují rozbor výsledků hospodaření.

 

Cash flow nezfalšuješ 

„Z odpovědí se potvrzuje, že údaje uvedené v rozvaze a ve výkazu zisku a ztráty lze do určité míry záměrně zkreslovat. Jediný výkaz, který naopak upravit nelze, je cash flow (přehled o peněžních tocích). Je s podivem, že podle zákona o účetnictví právě tento výkaz není pro všechny účetní jednotky povinnou součástí účetní závěrky,“ uvedla Alice Šrámková, předsedkyně Komory.

Podle názoru Komory certifikovaných účetních je snaha o kreativitu v účetnictví výsledkem současného ekonomického klimatu. Podle Dity Chrastilové, místopředsedkyně Komory, vede firmy ke zkreslování účetnictví několik hlavních důvodů: „Firmy chtějí nebo musí získávat nové zdroje financování od bank a akcionářů. Dále manažeři chtějí nebo musí plnit rozpočty, na které se v řadě případů váže i variabilní složka jejich platu. V extrémním případě jde u zahraničních skupin o zachování operací v České republice.“

 

O Komoře certifikovaných účetních 

Komora certifikovaných účetních je již od roku 1999 nedílnou součástí systému certifikace účetních v ČR. Komora funguje jako samostatná organizační složka pod Svazem účetních, který je vlastníkem tohoto systému certifikace a vedle Institutu certifikace účetních, který celý systém zabezpečuje organizačně jako servisní společnost.  Komora je platformou pro certifikované účetní, kteří se v ní po absolvování systému certifikace popř. získání obdobné kvalifikace z jedné z členských organizací International Federation of Accountants (IFAC) sdružují.

 

ICTrocenka

Foto: © 3desc - Fotolia.com

 

Byl pro vás článek přínosný?