Hlavní navigace

Počet dolarových milionářů i jejich bohatství jsou na historickém maximu

13. 11. 2017

Sdílet

 Autor: © dimasobko - Fotolia.com
Týká se situace ve světě i v Česku, vyplývá to ze zprávy o světovém bohatství společnosti Capgemini. Správci majetku přináší dolarovým milionářům vyšší návratnost investic, ale přesto se to neprojevuje ve vyšší spokojenosti s jejich prací, zejména kvůli požadavkům na komplexnější služby a obavám z poplatků.

Zpráva o světovém bohatství 2017 (World Wealth Report 2017, WWR 2017), kterou zveřejnila společnost Capgemini, se mimo jiné věnuje práci správců majetku. Podle reportu vzrostla v roce 2016 průměrná hodnota investic dolarových milionářů (HNWI) pod dohledem správců majetku o 24,3 procent. Zisk značně převyšuje příjmy z méně nákladných pasivních indexových fondů a poskytuje správcům majetku příležitost upevnit vztahy s HNWI. Navíc v době, kdy je počet dolarových milionářů i výše jejich bohatství na historickém maximu a správci majetku čelí hrozbě, že BigTech3 společnosti začnou nabízet služby spojené se správou majetku. Kromě vysoké návratnosti investic pracovali správci majetku v roce 2016 také na dobrých vztazích s HNWI a zlepšila se víra a důvěru HNWI v zájmové skupiny, jako jsou právě správci majetku a regulační orgány.

 

Ze zprávy vyplývá, že v roce 2016 významně vzrostl počet dolarových milionářů i jejich bohatství. Počet HNWI rostl o 7,5 procent, v roce 2015 to bylo 4,9 procent. Bohatství HNWI rostlo o 8,2 procent, v roce 2015 byl růst 4,0 procenta. Bohatství HNWI by tak do roku 2025 mělo překonat hranici 100 bilionů dolarů, jak předpovídala zpráva WWR 2016. Severní Amerika a Evropa dohnaly v roce 2016 tempo růstu Asie a Tichomoří. Ve všech třech velkých trzích, Asii a Tichomoří, Severní Americe a Evropě, se zvýšil počet dolarových milionářů zhruba o 7,5 procenta a bohatství HNWI rostlo přibližně o 8,2 procenta, což je velký nárůst pro Severní Ameriku a Evropu a mírné zpomalení růstu v oblasti Asie a Tichomoří.

 

Řada trhů, včetně Ruska a Brazílie, významně posílila své postavení. Rusko po mírném poklesu v roce 2015 zaznamenalo nejrychlejší nárůst populace i bohatství HNWI, a to zhruba o 20 procent. Brazílie po výrazném poklesu v roce 2015 zaznamenala v roce 2016 dvojciferný nárůst počtu dolarových milionářů i jejich bohatství.

 

V České republice přibylo v minulém roce 2200 nových dolarových milionářů, a jejich celkový počet se tak zvýšil o 9,5 % na rekordních 25 400. Počet dolarových milionářů v ČR tedy i nadále roste rychleji, než je celosvětový průměr.

 

Na obzoru je BigTech revoluce
Na oblast správy majetku má pozitivní vliv možný příchod BigTech společností. Více než polovina HNWI (56,2 procent) uvádí, že jsou otevřeni využití BigTech služeb pro správu majetku. Podle reportu si od toho slibují efektivitu, transparentnost, inovace a špičkové online možnosti. Zatímco BigTech společnosti zatím formálně neoznámily vstup na trh se správou majetku, stávající firmy si jsou vědomy konkurenční hrozby. Přesto mají odlišné názory na možný dopad.

Pokud se BigTech organizace rozhodnou vstoupit na trh se správou majetku a najmou odborníky a nabídnou vlastní služby, mohou být velmi silnou konkurencí. Nicméně mohou být i výbornými partnery společností, které se již správou majetku zabývají, což by mohlo pomoci zvýšit zatím poměrně vlažnou spokojenost mezi HNWI. Spokojenost HNWI s organizacemi spravujícími majetek klesla na 58,5 procenta a klesla i spokojenosti se správci majetku, pokles na 56,3 procent. Důvody mohou být omezené možnosti služeb a struktura poplatků. Pouze 47,8 procent HNWI říká, že jsou plně spokojeni s úrovní poplatků účtovanými za služby spojené se správou majetku.

 

Zdroj: Capgemini

Byl pro vás článek přínosný?