Hlavní navigace

Poptávka po průmyslových prostorách roste

9. 9. 2013

Sdílet

Míra neobsazenosti průmyslových nemovitostí ve vybraných hlavních městech ve východní Evropě začíná postupně snižovat, ale tento pokles se zatím nijak výrazně nepromítl do růstu nájemného.

Společnost Colliers International nedávno analyzovala trhy průmyslových nemovitostí ve vybraných hlavních městech ve východní Evropě během první poloviny roku 2013, včetně Budapešti, Bukurešti, Bratislavy, Kyjeva, Moskvy, Prahy, Sofie, Varšavy a Záhřebu. Již od první poloviny roku 2012 vedla poptávka po průmyslových prostorách ke snižování míry neobsazenosti v těchto vybraných městech s výjimkou Prahy.

 

Individuální tempa růstu jsou poněkud neklidná

Existují povzbudivé náznaky, že se míra neobsazenosti v devíti vybraných hlavních městech v porovnání se stejným obdobím minulého roku snižuje, a to z 9,3 % na současných 7,8 %. 

Míra neobsazenosti v Moskvě je nejnižší ze všech těchto trhů, a to 0,3 %, zatímco zbývající města se pohybují mezi 7,5 % v Bratislavě a 22,8 % v Budapešti. Sofie vyčnívá mezi těmito trhy tím, že zaznamenala nejvýraznější pokles v celkové míře neobsazenosti, a to z 26 % v první polovině roku 2012 na 16,6 % v první polovině roku 2013. Míra neobsazenosti poklesla také v Bukurešti, Varšavě a Moskvě. I přes nižší míru neobsazenosti a zřejmou poptávku ze strany nájemců zaznamenaných na těchto trzích zůstává růst nájemného utlumený. Individuální tempa růstu jsou poněkud neklidná a v některých případech, jako Praha, Varšava, Bukurešť a Budapešť, došlo k poklesu nájemného prostor nejvyšší kategorie o tři až pět procent ve srovnání s prvním pololetím loňského roku. Pokles byl způsoben spekulativní výstavbou a nižším nájemným, které má přilákat nájemce.

 

Moskvu neopomineš

Podle analýzy dosahovala aktivní výstavba nových prostor na konci první poloviny letošního roku 1,973 milionů metrů čtverečních s dominantním postavením Moskvy. Přibližně 91 % nových prostor ve výstavbě je v Moskvě, následují Kyjev a Varšava s téměř třemi procenty, Praha se dvěma procenty a Sofie a Bratislava s méně než jedním procentem.  

Celková nabídka prostor  na těchto trzích se zvýšila z 18 145 010 m2 v prvním pololetí roku 2012 na 19 565 910 m2 v polovině roku 2013, což představuje nárůst přibližně o 8 %. „Rozložení nabídky průmyslových prostor zůstává velmi příznivé pro Moskvu, kde se nachází kolem 44 % celkové plochy. Ačkoliv byly zaznamenány počínající změny ve výnosech na některých z těchto trhů, zůstává celkový výhled stabilní,“ komentoval Damian Harrington, regionální ředitel průzkumu trhu pro východní Evropu Colliers International.

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?