Hlavní navigace

Praha je stále nejlukrativnějším místem pro bydlení ve střední Evropě

12. 8. 2013

Sdílet

 Autor: © iNNOCENt - Fotolia.com
Praha zůstává i přes mírný pokles cen v roce 2012 s cenou nových bytů okolo 2 500 eur/m2 jednou z nejdražších metropolí ve střední Evropě. Cenová úroveň nového bydlení v Praze byla v loňském roce srovnatelná například s Berlínem nebo Bruselem.

Výše uvedené údaje vyplývají z výsledků druhé studie společnosti Deloitte s názvem Index nemovitostí (Property Index), která analyzovala vývoj cen nemovitostí a rezidenčních trhů ve třinácti zemích Evropy.

 

Praha hraje první ligu

„Cenová úroveň nových rezidenčních nemovitostí v Praze překračuje téměř o 900 eur/m2 Varšavu a příliš nezaostává za Berlínem nebo Bruselem. Praha je zároveň jedním z mála evropských měst, kde ceny nových rezidenčních nemovitostí nadále překračují průměr dané země více než dvojnásobně. Podobně je na tom Londýn, Berlín, Frankfurt, Hamburk či Paříž,“ uvedla Diana Rádl Rogerová, partnerka ve společnosti Deloitte, která je odpovědná za odvětví nemovitostí ve střední Evropě. 

V loňském roce byla nejdražším městem Evropy vnitřní část Londýna, kde se pohybuje průměrná cena za pořízení bytu téměř 10 000 eur/m2. Růst cen byl zaznamenán také ve vnějších částech Londýna, kde částka dosáhla téměř 6 000 eur/m2. V Paříži průměrné tržní ceny starších bytů dosáhly částky 8 300 eur/ m2, na okrajích metropole pak zhruba 5 500 eur/ m2.

 

Až příliš levná Budapešť...

Bavorský Mnichov, který je nejdražší německé město z hlediska pořízení rezidenční nemovitosti, dosáhl v roce 2012 průměrnou cenu ve výši 5 000 eur/m2 a společně s Moskvou nejvíce překračují průměr cen v dané zemi (255 %). V ruské Moskvě, italském Miláně a Římě či francouzském Lyonu a Marseille činí průměrná cena za rezidenční nemovitosti okolo 4000 eur/ m2. 

Naopak nejlevnější rezidenční nemovitosti je možné nalézt v regionu střední Evropy. V Budapešti dosahovala v roce 2012 průměrná cena rezidenční nemovitosti 1 198 eur/m2 a ve Varšavě 1 656 eur/m2.       

 

Zaplaťte sedm ročních hrubých platů...

Nejvýraznější cenový růst nových bytů byl v roce 2012 meziročně zaznamenán v Berlíně (13 %), Londýně (12 %) a Moskvě (11 %). Naopak největší cenový pokles byl zjištěn ve Varšavě (-8 %) a Amsterdamu (-7 %).

„Dostupnost vlastního bydlení se ve sledovaných evropských zemích výrazně liší. Zatímco v Dánsku je k pořízení nového rezidenčního bydlení zapotřebí 2,2 násobek průměrného ročního hrubého příjmu, v Rusku je nutné počítat s 10,1 násobkem. V České republice je na pořízení nového bytu zapotřebí přibližně sedm ročních hrubých platů, bydlení je tak u nás dostupnější než v Maďarsku, Polsku či Itálii,“ uvedla Diana Rádl Rogerová, partnerka společnosti Deloitte, která je odpovědná za odvětví nemovitostí ve střední Evropě.

 

Vývoj rezidenčních trhů ve vybraných zemích Evropy 

Intenzita bytové výstavby na rezidenčním trhu v Evropské unii se meziročně snížila z 3,9 v roce 2011 na 3,3 dokončených bytů na 1000 obyvatel v roce 2012.  Nejvíce dokončených bytů ve vybraných zemích Evropy bylo v roce 2012 ve Francii a v Rakousku. 

„Bytová výstavba v České republice činila v roce 2012 téměř 84 % průměru Evropské unie, což je mírný nárůst oproti předchozím rokům – tento nárůst je však hlavně způsoben v důsledku poklesu bytové výstavby v Evropské unii. V absolutních číslech bytová výstavba v roce 2012 v České republice dosáhla 2,81 dokončených bytů na 1000 obyvatel,“ dodal Petr Hána, manažer  pro oblast nemovitostí ve společnosti Deloitte. 

Intenzita bytové výstavby v Itálii, Polsku, Belgii a Nizozemsku se v roce 2012 pohybovala okolo evropského průměru. Bytová výstavba v Dánsku a Velké Británii dosáhla v roce 2012 téměř podobné hodnoty jako v roce 2011. Nejnižší intenzita bytové výstavby v loňském roce byla v Maďarsku (pouze 1,1 dokončených bytů na 1000 obyvatel) a v Německu (1,9 dokončených bytů na 1000 obyvatel).

 

Bytový fond 

Ve srovnání celkové velikosti bytového fondu, vykazovalo ze sledovaných zemí nejnižších hodnot v roce 2012 Polsko (25 % pod průměrem Evropské unie). Naopak nejvíce bytů na 1 000 obyvatel bylo v roce 2012 možno nalézt ve Španělsku (19 % nad průměrem Evropské unie) a Francii (12 % nad průměrem Evropské unie). Nejvíce bytů v osobním vlastnictví lze ze všech porovnávaných zemí nalézt v Maďarsku a Španělsku. Nejvíce domácností v pronajatém bytě bylo zjištěno v Německu.

 

Náklady na bydlení 

Nejvyšší náklady na bydlení ze sledovaných zemí vykazovalo v loňském roce Dánsko a Velká Británie. Celkové náklady na bydlení v těchto zemích překročily průměr Evropské unie o 82 %, respektive o 36 %.Náklady na bydlení v České republice činily ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie přibližně 60 % evropského průměru. Česká republika se tak řadí mezi země s relativně nízkými celkovými náklady na bydlení. 

Stejně jako v roce 2011, byly nejnižší náklady na bydlení z vybraných zemí v Maďarsku a v Polsku. Srovnání nákladů na bydlení ve východní a západní Evropě ukazuje, že evropský průměr ve východní Evropě je nižší než v západní Evropě. Ve východní Evropě lze nicméně očekávat nárůst nákladů na bydlení, zejména s ohledem na stáří bytového fondu.

 

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?