Hlavní navigace

Příští dva roky zažije chemický průmysl fúze a akvizice

23. 1. 2013

Sdílet

 Autor: © ShkYo30 - Fotolia.com
Osmdesát procent manažerů v chemickém průmyslu očekává postupný růst výnosů. Největší bariérou růstu jsou ceny, klesající poptávka a globální konkurence, jež ohrožuje stabilitu dodavatelských řetězců; devadesát procent firem se bude v následujících dvou letech účastnit fúze či akvizice.

Vedoucí pracovníci v chemickém průmyslu věří v růst svého odvětví méně než před rokem. Vyplývá to z aktuální studie celosvětové sítě poradenských společností KPMG 2012 Chemicals and Performance Technologies Industry Outlook Survey. Oproti zjištěním z roku 2011 poklesly odhady růstu výnosů o pět procent. Bariérou i nadále zůstává zvyšování cen surovin (očekává ho 80 procent respondentů) a energií (50 procent) a také nedostatečná poptávka (34 procent). Naopak tahounem následujících dvou let budou fúze a akvizice, kterých se plánuje zúčastnit 90 procent firem.

 

Nárůstu cen komodit se nevyhneme

Osm z deseti manažerů pracujících v chemickém průmyslu očekává v následujících letech růst výnosů, nejčastěji šesti- až desetiprocentní. Situace v tomto odvětví se ale zlepšuje jen pomalu a manažeři jsou méně optimističtí než loni, kdy růst výnosů předpovídalo 85 procent. Většina respondentů predikuje kumulaci objemu tržeb v letech 2013 a 2014, oproti průzkumu v roce 2011 ale častěji uvádějí pozdější období, tedy od roku 2015 dále (35 procent oproti 27 procentům v roce 2011). 

„Hlavní bariérou růstu stále zůstává cena vstupních surovin a energií, a to dokonce ve větší míře, než v jaké ho brzdí třeba regulatorní nároky. Nárůst cen komodit přitom očekává osmdesát procent manažerů. Zejména američtí výrobci pak jako problematický vnímají tlak na cenu výstupních produktů. Ten je celosvětově způsoben sníženou poptávkou a silnou globální konkurencí, která destabilizuje dodavatelský řetězec,“ vysvětluje Fergus Cunningham, Partner, služby pro výrobní a průmyslové podniky, KPMG Česká republika. 

Stejně tak se zpomaluje i personální růst firem – zatímco loni nárůst počtu zaměstnanců očekávalo 71 procent firem, letos je to již jen 65 procent.

 

Růst potáhnou fúze a akvizice 

Následující dva roky budou ve znamení fúzí a akvizic, a to pro 90 procent respondentů. Zatímco americké firmy by se rády viděly především v roli kupců (48 procent odpovědí), v Evropě je pravděpodobnější prodej (52 procent).

„I přes expanzní plány ale manažeři vnímají makroekonomické prostředí jako mnohem větší problém než v loňském roce,“ doplňuje Fergus Cunningham. Nejčastějšími cíli investic budou Čína, Spojené státy americké a Evropa. Američtí a evropští manažeři přitom kromě Číny, která je nejatraktivnější investiční lokalitou, směřují své investice i na domácí trhy.

„Největší potenciál růstu z rozvíjejících se ekonomik má podle manažerů právě Čína, ale i Indie. Velmi překvapivý je pak pokles důvěry vkládané v Brazílii, kterou v letošní studii předběhl Blízký východ. Je to nejspíš důsledek nedávných slabých výsledků brazilského hospodářství,“ domnívá se Fergus Cunningham.

 

Globální ekonomice se bude dařit 

Celosvětové ekonomice manažeři důvěřují více – podle 45 procent respondentů se v roce 2013 mírně zlepší. Nejoptimističtější je přitom Evropa, kde zlepšení očekává 54 procent vedoucích pracovníků. „Ve srovnání s loňským rokem ale manažeři předpokládají pomalejší zotavování, pětina z nich ho odhaduje až na rok 2015 a později. Největší starosti jim dělá nestabilita eurozóny, na které se podílí především hospodářská situace v jižních státech, a udržitelnost ekonomického oživení v USA,“ uzavírá Fergus Cunningham.

 

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?