Hlavní navigace

Private Equity: Optimismus investorů ve střední Evropě na maximu

20. 5. 2011

Sdílet

Významně roste procento odborníků, kteří očekávají, že investoři v zemích Visegrádské čtyřky (Polsko, ČR, Slovensko a Maďarsko) budou mezi sebou soupeřit o rostoucí a středně velké společnosti.

Optimismus odborníků zaměřených na soukromý kapitál ve střední Evropě je největší za poslední čtyři roky. Podle společnosti Deloitte je rostoucí pozitivní vnímání soukromého kapitálu založeno jak na osobních zkušenostech jednotlivých odborníků s rostoucí investiční činností v regionu, tak na silném růstu HDP v zemích s intenzivní aktivitou soukromého kapitálu, mimo jiné v Polsku, České republice a na Slovensku. Vyplývá to z aktuálního Průzkumu důvěry soukromého kapitálu společnosti Deloitte. 

„Výsledky aktuálního průzkumu jsou velmi povzbudivé. Většina odborníků zaměřených na soukromý kapitál očekává, že v příštích několika měsících bude více kupovat než prodávat a 77 procent se chystá věnovat většinu svého času a pozornosti novým investicím. Podle rozsahu některých obchodů uvedených ve zprávě možná vskutku stojíme na prahu zbrusu nové éry,” uvedl Garret Byrne, partner společnosti Deloitte, který má na starost oblast fúzí a akvizic v rámci regionu střední Evropy.

 

Hlavní zjištění průzkumu: 

* postupné zotavování ekonomiky se odráží v postojích a očekáváních odborníků zaměřených na soukromý kapitál v regionu střední Evropy,

* v porovnání s říjnem 2010 nyní více respondentů očekává, že ekonomické prostředí zůstane na stejné úrovni, nebo se zlepší,

* v následujících šesti měsících se investoři v oblasti soukromého kapitálu zaměří především na hledání nových investic,

* podle 74 % dotázaných budou investiční příležitosti významně zaměřeny na Visegrádskou čtyřku (Česká republika, Maďarsko, Polsko a Slovensko)

* k investování nejvíce lákají dvě odvětví, a to výrobní a potravinářský průmysl. 

„Za jeden z nejzajímavějších faktorů tohoto průzkumu považuji to, že významně roste procento odborníků, kteří očekávají, že investoři mezi sebou budou soupeřit o rostoucí a středně velké společnosti,“ doplňuje Garret Byrne.

 

Přehled největších transakcí: 

* VCP Vienna a Permira prodaly 58% podíl v maďarské skupině BorsoChem Zrt čínské společnosti Wanhua Industrial Group

* Macquarie koupila České Radiokomunikace od Mid Europa Partners

* Penta prodala společnost Žabka Polska fondu Mid Europa Partners (českou část koupilo Tesco v prosinci 2010)

 

Aktuální transakce: 

* Společnost Advent International koupila od Penta Investments TES Vsetín (květen 2011)

* Společnost Ferro SA koupila od fondu KBC Private Equity NV českou společnost Novaservis a.s. (duben 2011)

 

Více informací leze najít u zdroje článku: www.deloitte.com/ce-private-equity-confidence

 

Foto: © Roman Milert - Fotolia.com

 

 

Byl pro vás článek přínosný?