Hlavní navigace

Pro většinu firem byl loňský rok navzdory očekávání lepší nebo stejný než ten předchozí

3. 1. 2023

Sdílet

 Autor: ČSOB
Pro 62 procent malých a středních firem a živnostníků byl letošní rok v porovnání s loňskem lepší nebo přibližně stejný. Jen 36 procent respondentů si letos v podnikání meziročně pohoršilo, zbylá dvě procenta konkrétně neodpověděla. Vyplývá to z průzkumu ČSOB Index očekávání firem.

„Je třeba vyzdvihnout a ocenit, jak se české malé a střední firmy a podnikatelé, kteří tvoří základní páteř naší ekonomiky, dokázali v letošním roce vypořádat po pandemii i s další nadmíru složitou dobou, respektive výzvou,“ uvádí Pavel Prokop, výkonný ředitel firemního bankovnictví ČSOB.

Hodnocení roku 2022 v porovnání s rokem 2021

„Lidé se po covidu těšili, až vyjedou, takže zatím se daří dobře,“ ohlíží se zpět Romana Holíková, která má rodinný penzion u Jindřichova Hradce. „Přestože jsou vyšší náklady, jsou ale i vyšší tržby,“ přidává se Dana Hrabánková, majitelka výrobce magnezia pro sportovce Chalk.

Firmy investují do energetické nezávislosti

Firmy a podnikatelé nesložili ruce do klína a dokázali se vypořádat s prudkým růstem cen energií, slábnoucí poptávkou nebo komplikacemi spojenými s válčením na Ukrajině. „Naši firemní klienti reagují na energetickou situaci velice správně a intenzivně se soustředí na investice spojené se snížením spotřeby energií a obecně na posílení své energetické soběstačnosti,“ dodává Pavel Prokop.

Cloud24

Skupina ČSOB, lídr firemního bankovnictví na českém trhu, za tři letošní čtvrtletí meziročně zvýšila celkový objem úvěrů pro malé a střední podniky o 16 procent. „Jsme rádi, že i nadále roste zájem firem jak o financování provozních potřeb, tak i dlouhodobých záměrů, které směřují kromě zmíněné energetiky do inovací, služeb pro koncové klienty a digitalizace. Při řešení těchto priorit bude ČSOB i nadále stát klientům po boku,“ ujistil Prokop.

Pro tento rok však zůstávají firmy zatím o něco opatrnější než při hodnocení loňského roku. Zlepšení předvídá 22 procent, zopakování letošních výsledků 29 procent a meziroční zhoršení 27 procent. Více než pětina respondentů svá očekávání nespecifikovala. „Tím, že se zabýváme vzděláváním, tak v okamžiku, kdy budou mít lidé hluboko do kapsy, budeme první, co budou škrtat,“ uvědomuje si Marcela Hrubošová ze společnosti Finance pro radost.

Byl pro vás článek přínosný?