Hlavní navigace

Průmysl a zahraniční obchod poznamenal přesun dovolených u výrobců aut

7. 10. 2014

Sdílet

 Autor: © Kadmy - Fotolia.com
Průmyslová aktivita klesla v srpnu v porovnání s minulým rokem o 5,2 %. Postaral se o to menší počet pracovních dnů a častější vyjížďky na dovolené. Zahraniční obchod v metodice národního pojetí vykázal přebytek 1,5 mld. Kč při růstu dovozů i vývozů. Stavební produkce se po zohlednění nestejného počtu pracovních dnů dostala zpět do černých čísel.

Srpnové výsledky průmyslu a zahraničního obchodu nenaplnily očekávání, které předpokládalo alespoň mírný růst průmyslové aktivity a vyšší přebytek zahraničního obchodu. Nicméně aktuální nepříznivý pokles není alespoň prozatím důsledkem horší nálady a výkonu mezi evropskými a především německými průmyslníky. Propad domácí výroby v srpnu totiž kompenzoval extrémně příznivý červencový výsledek, o který se postaral odklad dovolených.

 

V dalších měsících by měla výroba znovu naskočit

Výběr volna si nejvíce pohrál s výrobou motorových vozidel, která v srpnu meziročně klesla o více než 13 % po téměř 50 % nárůstu v červenci. A tento slabý výkon přidusil i produkci kováren a výrobu pryžových a plastových výrobků. Kromě nich se nedařilo výrobě a rozvodu elektřiny a těžařům. Český průmysl v letních měsících v průměru vzrostl pouze o 1,7 %, což je proti předchozím měsícům relativně slabý výsledek. Nižším tempem se přihrnuly i nové zakázky (průměrný růst za červenec a srpen nicméně dosáhl stále pěkných 9,7 %). V dalších měsících by ale měla výroba znovu naskočit a přeřadit na vyšší rychlostní stupeň. Tempa růstu ze začátku roku sice již pravděpodobně nedosáhne, přesto letošní výkon bude prvním růstem od roku 2011.

 

Jeden pracovní den chyběl

Zahraniční obchod trpěl stejně jako průmysl poklesem produkce motorových vozidel, jejichž vývoz klesl oproti loňsku o 3 mld. Kč (přeshraniční pojetí). Naopak lépe se dařilo vyvážet například výpočetní techniku, která hrála prim i na straně dovozů. Jeden pracovní den, který letošnímu srpnu oproti loňsku chyběl, způsobil pokles stavební produkce o 0,9 %. Jinak by stavitelství mírně vzrostlo. Pozemní stavitelství táhlo stejně jako v červenci stavaře dolů, když produkce poklesla o 6,2 %, naopak inženýrské stavitelství přidalo více než 11 %. Počet stavebních povolení meziročně klesl, ale vzrostla jejich hodnota, čili se staví spíše větší projekty. Počet zahájených bytů byl v srpnu taktéž meziročně nižší. Od začátku roku stavební produkce vzrostla (především díky začátku roku) o necelá 3 % a za celý rok se pravděpodobně konečně po pěti letech dostane do plusových hodnot. V porovnání s rokem 2008 je ale stále o čtvrtinu nižší.

 

Autor je makoroekonomický analytik GE Money Bank

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?