Hlavní navigace

První čtvrtletí opět nastartovalo trhy IPO

23. 4. 2012

Sdílet

Po delším čase nejistoty a rozkolísanosti se na trzích primárních emisí (IPO) začínají objevovat známky zotavení, zejména v podobě několika významných transakcí dokončených v prvním čtvrtletí letošního roku.

Tradiční průzkum PwC IPO Watch, který každé čtvrtletí mapuje evropské trhy primárních emisí, ukázal, že v prvním kvartále 2012 se v Evropě uskutečnilo celkem 58 IPO v celkové hodnotě 2,3 miliardy eur. Pro srovnání v posledním čtvrtletí 2011 to bylo jen 0,9 miliardy eur a v prvním kvartále 2011 pak 3 miliardy eur. Průměrná nabídková hodnota primárních emisí vzrostla v prvním čtvrtletí letošního roku na 50 milionů eur ze 17 milionů eur ve čtvrtém čtvrtletí 2011, respektive 39 milionů eur v prvním čtvrtletí 2011. 

Pět největších IPO se v prvním kvartále podílelo na celkové hodnotě emisí více než 86 %. Vstup nizozemského kabelového operátora Ziggo, za kterým je private equity, na burzu v Amsterdamu, a DSKH, obchodní a marketingové společnosti, v Curychu dohromady vynesly 1,5 miliardy eur (65 % objemu evropských IPO v tomto čtvrtletí). Díky těmto dvěma transakcím dominovaly NYSE Euronext a SIX Swiss Exchange evropským trhům IPO, když získaly 975 milionu eur, resp. 681 milionu eur. 

 

Trhy padají vzhůru

Ačkoli aktivita na trzích IPO zůstává slabší ve srovnání s historickými maximy, vyhlídky na budoucí primární emise se zlepšily díky povzbuzujícím objemům obchodů s řadou nedávno uvedených emisí a díky obnovené stabilitě trhů. 

„Řada IPO je oceněna na horní hranici svého cenového rozpětí. Obecně dobře funguje sekundární trh, což může být dobrou zprávou pro společnosti, které uvažují IPO koncem tohoto roku. Se zlepšující situací na trhu může právě primární emise Zigga připravit cestu k IPO pro další společnosti spravované private equity,“ říká Petr Podlipný, odborník na kapitálové trhy ze společnosti PwC Česká republika. 

Obrat vzhůru zaznamenal v prvním kvartále i americký trh IPO. Celkem 44 IPO v hodnotě 4,4 miliardy eur. Meziročně to představuje třetinový nárůst v porovnání s 33 emisemi v prvním čtvrtletí roku 2011. Americké trhy rovněž zaznamenaly značný poprodejní zájem investorů o nové emise, díky nimž se mohlo 80 % ze všech IPO tohoto čtvrtletí pochlubit pozitivním výnosem.

 

...až na druhou polovinu letošního roku 

Návrat důvěry na americké trhy spolu s příznivým rozjezdem Evropy v prvním čtvrtletí 2012 dává pozitivní vyhlídky na zbytek letošního roku, které by měly odolat i dalším dopadům krize eurozóny jako jsme zaznamenali v loňském roce. 

„Naše týmy v PwC sledují, že přípravy na IPO jsou u řady firem v plném proudu, očekáváme nicméně, že většina nových zájemců počká se vstupem na burzu až na druhou polovinu letošního roku. Snad ještě výraznějším trendem, je pak návrat na scénu řady společností, které byly nuceny odložit své plány na IPO v loňském roce. To je důkazem, že stále malátné trhy se začínají zvedat,“ dodává Petr Podlipný.

 

Zdroj: PwC Česká republika

 

Foto: © arahan - Fotolia.com

 

Byl pro vás článek přínosný?