Hlavní navigace

Řecko (jenom?) už vyhlíží novou německou vládu. Chce žádat o peníze

Sdílet

 Autor: © Brad Pict - Fotolia
Průtahy při sestavování vládní koalice v srdci eurozóny mohou na celé jižní periferii vyvolat pořádnou nervozitu. Je dost možné, v důsledku německé situace budeme sledovat rostoucí výnosy španělských či italských dluhopisů.

Parlamentní volby v Německu jsou za námi, ale německá telenovela zatím nekončí. Konzervativní unie (CDU/CSU) kancléřky Angely Merkelové dosáhla drtivého vítězství. Výsledek strany je nejlepší za dvacet let. Jenže tohle vítězství je tak trochu Pyrrhovo. Merkelová sice získala 42 % hlasů, ale její dosavadní koaliční partner FDP se do Bundestagu těsně nedostal. A tak Merkelová začíná pokukovat po někom, kdo by s její stranou držel ve vládě basu. Jak se tak rozhlíží, vidí, že možností příliš nemá. Nejspíše bude Německu stejně jako v letech 2005 až 2009 vládnout velká koalice CDU/CSU s levicovou SPD. Problémové eurozóně tento scénář nehraje tak úplně do noty. V roce 2005 se tato koalice dávala do kupy déle než měsíc. Přitom v Řecku už nyní netrpělivě vyhlížejí, kdy v Německu utichne volební frmol, aby mohli požádat o další záchranný balíček. Průtahy při sestavování vládní koalice v srdci eurozóny mohou na celé jižní periferii vyvolat pořádnou nervozitu. Je tak pravděpodobné, že budeme znovu v důsledku německé situace sledovat rostoucí výnosy španělských či italských dluhopisů.

 

Draghi odpoledne útočil na euro

A co na to evropská měna? Na tu dnes útočily kromě výsledku německých voleb i další události. Hned po ránu trhy zaskočila zpráva, že index nákupních manažerů z průmyslu klesl jak v Německu, tak i eurozóně. Už i evropský optimismus začíná narážet na své mantinely. Ještě větší útok na euro odpoledne podnikl šéf Evropské centrální banky M. Draghi. Ten znovu hlásal, že ECB bude jen velmi opatrně zacházet se svými úrokovými sazbami a je dokonce připravena je i snížit. Po jeho projevu dolar posílil k euru na 1,349 USD/EUR. Když už mluvíme o americkém dolaru, tak tomu zase pomohla k posílení i slova dvou členů Fedu. Oba byli pro co nejbližší utažení současné podpory trhů. To jen ukazuje, jak velká nejednota panuje mezi americkými centrálními bankéři. Ti podle našeho soudu v minulém týdnu prováhali ideální možnost pro omezení programu výkupu dluhopisů. Všichni čekali, že k utažení měnových podmínek dojde. Razítkem na to byla i následná reakce trhů, když akcie povyskočily vzhůru. Mnohem horší ale je, že politika Fedu se stává pro trhy málo čitelnou. V následujícím měsíci proto podle nás nebude nouze o větší kotrmelce na trzích. Kurz dolaru poletí v průměru nahoru a dolů, ačkoliv jeho obchodování v průměru podle nás skončí víceméně stagnací.

 

Koruna prudce slábne

Nejednota mezi centrálními bankéři nepanuje pouze v Americe, ale také uvnitř české bankovní rady ČNB. Ve čtvrtek nás čeká její zasedání a otázka devizových intervencí přijde určitě na stůl. Na posledním zasedání skončilo hlasování o jejich spuštění v poměru 4:3 v neprospěch intervencí. Stačí, aby jeden centrální bankéř přeběhl do druhého tábora, a ČNB může zanedlouho vstoupit na trh. A když ne, může ČNB použít o něco měkčí nástroj. Nahlas řekne, na jaké úrovni touží korunu mít. Tak či tak tyto teorie rozvíjí stále více účastníků trhu. Koruna hned ráno začala prudce oslabovat a zatím se zastavila na úrovni 25,97 CZK/EUR. V podání koruny nás čeká pořádně horký týden. Strach z intervencí je tak velký, že spekulanti úplně zapomínají, že jim americká centrální banka zatím stále kryje záda. Během měsíce čekáme pořádně vrtkavé obchodování také u koruny k euru, při kterém by měla převažovat její stagnace. 
 

Autorka je ředitelka společnosti Next Finance s.r.o.

 

soutez_casestudy 

Byl pro vás článek přínosný?