Hlavní navigace

S Polskem spolupracuje už přes devět tisíc českých podnikatelů

24. 11. 2013

Sdílet

Česko zaujímá 6. pozici mezi všemi polskými importéry, za Německem, Ruskem, Čínou, Itálií a Francií. Polsko je třetím největším obchodním partnerem ČR a my jsme čtvrtým největším odběratelem polských výrobků.

Ekonomické vztahy mezi Českem a Polskem jsou lepší než kdykoliv před tím. Stále však existuje prostor pro jejich prohlubování. Polské ministerstvo hospodářství v rámci informační kampaně „Made in Poland“ zve všechny podnikatele ke spolupráci ve čtyřech klíčových a perspektivních polských odvětvích. Jedná se o biotechnologický a farmaceutický průmysl, výrobu oken a dveří, stavebnictví a obranný průmysl.

 

Hledali se, až se našli

Jak zaznělo na česko-polské ekonomické konferenci pořádané v Praze, kde vystoupil ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala nebo polská velvyslankyně v ČR Gražyna Bernatowicz, v současnosti s Polskem spolupracuje už přes devět tisíc českých podnikatelů. Vstup obou zemí do Evropské unie a odstranění celních bariér jednoznačně posílilo bilaterální ekonomickou spolupráci a obchod, jehož hodnota už překročila 14,6 mld. eur. Během posledních osmi let se Češi stali pro polské podnikatele jedním ze strategických obchodních partnerů.

Obraty zahraničního obchodu mezi těmito státy se v letech 2005 až 2012 zvětšily víc než dvojnásobně. Rovněž se stále zvětšuje hodnota vzájemných investic, především v sektoru energetiky, ale také v metalurgickém, chemickém, potravinářském sektoru a v oblasti IT. Česká republika je dnes rozhodně největším exportérem a importérem polských výrobků a služeb mezi zeměmi regionu střední a východní Evropy. Zaujímá 6. pozici mezi všemi polskými importéry, za Německem, Ruskem, Čínou, Itálií a Francií.

 

Vědět jen, kam šáhnout

Polské Ministerstvo hospodářství zdůrazňuje, že čeští podnikatelé mohou dosáhnout skvělých výsledků, když budou spolupracovat s polskými podnikateli v oblastech biotechnologického a farmaceutického průmyslu, výroby oken a dveří a obranného průmyslu – nejprogresivnějšími obory v Polsku. „V Polsku investujeme už sedm let. Dnes je pro nás tato země jedním z klíčových trhů. Realizovali jsme zde několik velmi povedených projektů. Polský trh je jedním z nejdynamičtějších v regionu a má velmi dobře rozvinutou infrastrukturu a služby v oblasti investiční činnosti – poradenství, banky a akciový trh,“ – hodnotí Václav Jirků, investiční ředitel ve společnosti Penta Investments (fondu, který v roce 2013 koupil většinu podílů v společnosti EMC Instytut Medyczny, která vlastní největší síť multidisciplinárních nemocnic a ordinací v Polsku).

„Existuje několik důvodů, pro které jsme si vybrali polské dodavatele. Polští výrobci se zajímají o evropské a světové trendy a velmi rychle je implementují do svých výrobků. Jejich velkou předností je také použití moderních technologií a strojů. Některé výrobky, které dovážíme z Polska, jsou kvalitnější než okna mnohých evropských dodavatelů,“ zdůrazňuje Pavel Schwarzer, generální ředitel společnosti EKO-DOMOV.

 

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?