Hlavní navigace

SAD: sezónní deprese je diagnóza

4. 1. 2016

Sdílet

 Autor: © silent_47 - Fotolia.com
Zimní splín a deprese má i své odborné jméno: seasonal affective disorder (SAD). Tento stav, který se projevuje jako sezónní únava, popsal Norman Rosenthal se svým týmem v roce 1984.

Mezi projevy SAD patří zimní splín, člověk je unavený, podrážděný, nevýkonný a ztrácí motivaci. Vyhýbá se druhým lidem, je napjatý a vystresovaný. Aby si doplnil dávku "hormonu štěstí", tedy serotoninu, cpe se čokoládou, která však v kombinaci se sedavým zaměstnáním a nedostatkem pohybu vede k problémům s nadváhou.

 

Co vám pomůže v boji proti splínu, únavě a letargii, jak se dá překonat sezónní únava v práci v kanceláři?

 

Dostatečné osvětlení

Slunce se podílí na tvorbě vitaminu D, proto se této látce rozpustné v tucích i říká "sluneční vitamin". Vytváří se v kůži působením ultrafialového záření. Kromě toho, že má nenahraditelnou úlohu při tvorbě kostí, vědci objevili, i jeho důležitou funkci při zvyšování obranyschopnosti organismu. Podzimní a zimní zubaté slunce nás tak obírá o značnou dávku imunity, a proto jsme náchylnější na nemoci.

 

Jestliže chodíte do kanceláře za tmy a za tmy se i vracíte domů, tak se s přirozeným světlem setkáte pouze vzácně, případně pouze zprostředkovaně přes okno. Mozek začne produkovat hormon melatonin, který se obvykle vytváří v noci, a to vede k únavě - tělo se vlastně připravuje na spánek. Melatonin pravděpodobně také může za podzimní depresi. Vhodné je tedy nainstalovat do tmavých kanceláří kvalitní osvětlení. Dnes jsou k dispozici i lampy, které téměř dokonale napodobují sluneční světlo.

 

Nedostatek spánku a syndrom chronické únavy

Na podzim se musíme adaptovat na konec letního času. Biologické hodiny se však nedají přestavit tak jako ty digitální. Kromě toho má spánek své cykly, hluboký spánek střídá spánek lehký. Spánek se nedá nadběhnout, ale jeho absenci dokážeme alespoň dospat. A pozor! Nedostatek spánku dokáže způsobit obrovské škody. Kromě toho, že je častou příčinou dopravních nehod (např. v podobě mikrospánku), podepisuje se pod kvantum pracovních úrazů. Unavený organismus není tak výkonný, fyzicky nemá takové reflexy jako odpočaté tělo.

 

Prokazatelně se zhoršuje i psychická pohoda, slábne paměť a snadněji podlehneme stresu. Nedostatek spánku prokazatelně způsobuje sníženou hladinu hormonů, např. testosteronu, naopak zvyšuje se tvorba stresového hormonu kortizolu. Pokud je nespavost dlouhotrvající, chronická, vede až k úzkosti a depresím. Spánek má opět vliv na apetit a chuť k jídlu, pokud spíte málo, máte přirozenou tendenci kompenzovat spánek tučným a kalorickým jídlem.

 

Samostatnou kapitolou je tzv. syndrom chronické únavy. Právě nespavost, roztržitost, nesoustředěnost a smutek jsou jeho běžné projevy. Syndrom se objevuje častěji u lidí ve věku 40-50 let a u těch, kteří mají stresové zaměstnání a nadváhu. Dosud není spolehlivě identifikován, protože jeho příznaky vypadají jako "obyčejná" chřipka, únava a splín. Lékaři neumí určit, zda je syndrom virového nebo jiného původu, a velmi těžko se proto nasazuje léčba. Mnohým pacientům se syndromem chronické únavy pomohla alternativní léčba, například jóga nebo akupunktura. Pokud jste v kanceláři typu open space stále nemocní, "lepí" se na vás jedna nemoc za druhou a nemůžete se dlouhodobě zbavit respiračních onemocnění, může to být i syndrom chronické únavy.

 

Jak bojovat s únavou a depresí?

soutez_casestudy

 

  • Přenastavte si budík. Mnoho lidí má budík nastavený na čas, kdy je v hluboké fázi spánku, a proto se jim nechce vstávat a celý den se cítí "rozbití". Zkuste experimentovat a posunout alarm o 15-20 min. dříve. U většiny lidí trvá spánkový cyklus okolo 1,5 hodiny, zkrátit dobu spánek může způsobit probuzení v lepší fázi cyklu.
  • Jezte vhodné potraviny. Například přirozené zdroje slunečního vitamínu D jsou rybí olej, ryby, vejce, houby, avokádo nebo kokos.
  • Postěte se. Vynecháte mastná, těžká jídla a nahradíte je ovocem, zeleninou, nápoji nebo smoothie. Namísto litrů kávy s cukrem a mlékem vyzkoušejte neslazený čaj.
  • Větrejte a pohybujte se na čerstvém vzduchu. Čerstvý vzduch, zejména kyslík má blahodárný vliv na svěží mysl.
  • Unavte se sportováním. Sport vede k přirozené únavě, a ne k chorobné vyčerpanosti z práce. Uvolňuje se při něm hormon štěstí, serotonin, organismus se prokrví, okysličí a během regenerace se připravuje na vyšší fyzickou a psychickou zátěži.
  • Změňte pracoviště. Často se dá najít pronájem lepší budovy s lepšími podmínkami k práci, především takové, kde je více světla. Zadejte jednoduše do prohlížeče vyhledávání "nájem kanceláře Praha" (nebo jiné město) a třeba budete mít štěstí a najdete vhodný objekt, který může navrhnout k přestěhování. Stěhování není sice často jednoduché, ale lepší a světlejší kancelář s může vyplatit, protože odmění vyšší produktivitou.
  • Otužujte se. Studená sprcha rozproudí krev a probere vás.
  • Delegujte. Nesnažte se všechnu práci udělat sami. Stres z blížících se termínů vede k větší chybovosti.

Zdroj: Kancelare.cz

Byl pro vás článek přínosný?