Hlavní navigace

SGEF se těší plné důvěře evropských finančních institucí

4. 9. 2015

Sdílet

 Autor: archiv redakce
Petr Němec, finanční ředitel Société Générale Equipment Finance v rozhovoru vyvrací mýtus, že zapojení do evropských programů zvýhodněného financování vyžaduje náročnou administrativu a přebujelý reporting.

Petr Němec absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, obor Finance. Je držitelem kvalifikace ACCA se zaměřením na IFRS a titulu Executive MBA, který získal na University of Pittsburgh. Kariéru zahájil v poradenské společnosti PRICEWATERHOUSECOOPERS, odkud po šesti letech odešel z pozice manažera v sekci řízení rizik a operační excellence. V letech 2004–2006 působil jako ředitel sekce Ekonomika a finance v ČEPS. V roce 2007 přijal pracovní nabídku SGEF, kde se nejprve ujal řízení interních operací a následně byl povýšen na finančního ředitele a prokuristu.

 

SGEF v České republice patří mezi zprostředkovatele EIB, kteří pomáhají s implementací programových priorit Evropské komise. Jaký je rozsah vaší spolupráce?

S Evropskou investiční bankou jsme první smlouvu uzavřeli již v roce 2005. Zaměřujeme se zejména na programy určené na podporu malých a středních firem (SME). Rozsah naší spolupráce, kterou chceme dále rozšiřovat, ilustruje hodnota sedmi miliard korun, což je výše našich dnešních závazků vůči EIB. Letos v dubnu jsme uzavřeli dohodu také s Rozvojovou bankou Rady Evropy (CEB). Smlouva, kterou jsme začali okamžitě čerpat, je postavena na dvou programech. Tím prvním je podpora zaměstnanosti a druhým rozvoj venkova.

 

SGEF je první leasingová společnost, se kterou CEB v ČR uzavřel smlouvu napřímo. Proč padla volba právě na vás?

Société Générale je pro CEB stabilní partner, například SGEF Polsko s CEB spolupracuje více než deset let. Nicméně ke spolupráci v České republice jsme přistoupili až po té, co nám cestu proklestila Komerční banka, tedy náš akcionář. I přesto příprava programu a vyjednávání nám trvalo více než rok.

 

Jaké výhody přináší zapojení do programů EIB a CEB vašim klientům?

Evropské instituce se v různých časových obdobích zaměřují na různé prio rity, jako například na zlepšení platební morálky, na inovativní projekty, zvýšení zaměstnanosti, rozvoj venkova nebo dnes tolik diskutované zaměstnávání mladých. Nicméně nosným prvkem zůstává přenášení úrokového zvýhodnění na klienty. Zpravidla to znamená, že můžeme snížit klientskou sazbu o přibližně 0,25 procentního bodu.

 

Co získání tohoto zvýhodnění pro firmy prakticky obnáší?

U nových klientů, kterým nabízíme programy EIB a CEB, opakovaně narážíme na obavy z náročné administrativy, přebujelého reportingu a sledování svazujících detailů. Jsem rád, že tento mýtus mohu vyvrátit. Během naší dlouholeté praxe jsme vyvinuli postupy, díky kterým SGEF na sebe přebírá většinu požadavků kladených na klienta. Ten pouze podepisuje krátký speciální dodatek ke smlouvě, ve kterém potvrzuje příjem podpory. Představitelé EIB, CEB nebo Evropské komise pak mohou firmu navštívit a obhlédnout financovanou komoditu. Za deset let spolupráce s EIB jsme zprostředkovali tisíce projektů, přičemž obhlídka byla realizována pouze u čtyř našich klientů, a to ne z kontrolních důvodů, ale v rámci definice nových strategických priorit EIB v segmentu SME. Tento přístup odráží důvěru, jaké se SGEF u evropských institucí těší.

 

Bankovní sektor charakterizuje rostoucí regulace. Dotýká se i leasingových společností?

V poslední době EIB i CEB stupňují své nároky a požadavky v oblasti Compliance, stejný trend sleduje i Société Générale. Zásada „Know Your Customer“, identifikace transakcí podezřelých z praní špinavých peněz, spolupráce s klienty s politicky exponovanými osobami ve statutárních orgánech, zamezení financování terorismu, embarga, americké předpisy FATCA, nové požadavky Evropského bankovního regulátora – to vše přináší změny, na které banky průběžně reagují, ale leasingový trh zůstává pozadu. Nicméně i ten se bude muset proměnit. Ve SGEF se nejnovějším regulacím přizpůsobujeme již nyní.

 

soutez_casestudy

Kam bude směřovat budoucí podoba podpory evropských finančních institucí?

Domnívám se, že budeme svědky obnovy a úpravy současných programů a dalšího cílení na SME. Ale vzhledem k přebytkům likvidity budou evropské finanční instituce pod obrovským tlakem nás zprostředkovatelů na zatraktivnění těchto programů zejména z pohledu našich klientů.

Byl pro vás článek přínosný?