Hlavní navigace

Skupina Credendo Group snížila rating dvanácti státům

23. 9. 2015

Sdílet

 Autor: Credendo Group
V rámci pravidelného hodnocení krátkodobého politického rizika snížila nedávno společnost Credendo Group rating dvanácti zemím. Jedná se o Albánii, Dominikánskou republiku, Gabon, Gambii, Řecko, Maďarsko, Indonésii, Mauretánii, Mosambik, Papuu Novou Guineu, Tanzánii a Vanuatu. Největší propad zaznamenalo Řecko, které se na stupnici od 1-10 propadlo z kategorie 4 rovnou do kategorie 7.

„Světový trend v oblasti krátkodobého politického rizika je opět negativní, i když situace není srovnatelná s krizí v letech 2008 až 2009. Tento negativní trend lze vysvětlit velkým snížením ratingu některých afrických vývozců ropy, jako jsou Angola, Nigerie a Gabon a pokračujícím zhoršováním likvidity zemí Společenství nezávislých států (SNS). V menší míře také úpadkem vývozců komodit v Asii a pokračujícím regionální napětím na Blízkém východě,“ říká Petr Herman, ředitel uderwritingu KUPEG úvěrová pojišťovna, a.s., která je členem Credendo Group, čtvrté největší evropské skupiny úvěrových pojistitelů.

 

Maďarsko se ocitlo na úrovni zemí Latinské Ameriky
Mezi středoevropskými zeměmi došlo ke změně pouze u Maďarska. Skupina Credendo Group snížila jeho hodnocení ze stupně 1 (nejlepší) na stupeň 2. Tím se Maďarsko dostalo na úroveň většiny zemí Latinské Ameriky, ale například i na úroveň zemí jako Izrael nebo Indie. Důvodem bylo zhoršení likvidity ve volně směnitelných měnách o více než 15 % během posledních dvanácti měsíců, doprovázené nárůstem krátkodobého vnějšího zadlužení. Pokles zásob volně směnitelných měn je částečně důsledkem intervence maďarské centrální banky (MNB) proti tlakům na znehodnocení forintu a částečně důsledkem odlivu kapitálu ze střední a východní Evropy. „Co se týče přístupu k maďarským odběratelům, toto přehodnocení nevyžaduje žádná restriktivní omezení, neboť makroekonomická stabilita země je stále na velmi dobré úrovni. Limity upisujeme jako doposud, Maďarsko patří do top ten zemí, pokud jde o naši expozici a naše aktuální angažovanost se pohybuje okolo 2.5 miliardy Kč,“ komentuje změny Petr Herman.

Při pohledu do budoucna může dojít v nadcházejících měsících ke snížení ratingu u zemí s vysokou závislostí na komoditách a na vnějším financování.

 

soutez_casestudy


Model krátkodobého politického rizika je na základě nejnovějších ekonomických dat aktualizován třikrát ročně nebo vždy když se objeví nová data či události, které rizikovost země ovlivní. To umožňuje klasifikaci v případě potřeby rychle změnit. Skupina Credendo Group touto metodou hodnotí 246 zemíi známkou na sedmibodové stupnici, přičemž 1 znamená nejnižší a 7 nejvyšší míru rizika.

Byl pro vás článek přínosný?