Hlavní navigace

Spořicí dluhopisy jsou vyprodány

22. 5. 2013

Sdílet

 Autor: © artush - Fotolia.com
Objednané dluhopisy je potřeba zaplatit do pěti pracovních dnů od ukončení upisovacího období, tj. peníze musí být připsány na účet distributora do 24. května 2013.

Od pondělka do čtvrtečního poledne minulý týden zaevidovalo Ministerstvo financí objednávky spořicích státních dluhopisů v hodnotě 15,9 mld. Kč. Vzhledem k tomu, že stanovený cíl emise byl splněn, upisovací období bylo k pátku –  v souladu s emisními podmínkami – předčasně ukončeno. Poslední den pro objednávky tak nastal v pátek 17. května 2013. Pro spořicí státní dluhopisy, vydávané dne 12. 6. 2013, bylo sice  stanoveno upisovací období na 13. 5. 2013 až 31. 5. 2013, nicméně  případné předčasném ukončení upisovacího období si Ministerstvo stanovilo v emisních podmínkách.

Objednané dluhopisy je potřeba zaplatit do pěti pracovních dnů od ukončení upisovacího období, tj. peníze musí být připsány na účet distributora do 24. května 2013. Ministerstvo upozorňuje na to, že nebude-li úhrada ceny pořizovaných dluhopisů připsána na účet distributora do stanoveného termínu, žádost o úpis spořicích státních dluhopisů bude stornována. Vzhledem k tomu, že objem emise, o který se přepokládal zájem, byl naplněn v pouhých pěti pracovních dnech, je zřejmé, že zájem byl tentokrát vyšší, než se předpokládalo.

 

Opatrnost je česká devíza

V této souvislosti  je zajímavé podívat na to, jaké jsou v Čechách „spořicí“ zvyky. V těchto dnech se zveřejnily výsledky průzkumu, který uskutečnila Citibank Europe ve spolupráci se společností Ipsos. Podle něj Češi zůstávají při zhodnocování svých peněz velmi konzervativní. Přes 56 procent lidí, kteří plánují v následujících měsících investovat, preferuje produkty typu spořicí účet či stavební spoření.

Téměř 30 procent respondentů neinvestuje vůbec, nejvyšší část dospělé populace (37%) investuje částky do 10 tisíc korun. Asi čtvrtina Čechů se pohybuje s investicemi mezi 10 až 50 tisíci korun ročně. Jen každý 14. Čech (7%) je schopný investovat více.

 

Právnické osoby nijak neoslnily...

FIN24

Vrátíme-li se ke spořícím dluhopisům: Strukturu majitelů spořících dluhopisů z této emise zatím nemáme, ale podíváme-li se na skutečnost poslední jarní emise, pak podle slov ministra Kalouska drtivou většinu z nich představují lidé nad 50 let, kteří do státních dluhopisů umisťují část svých celoživotních úspor. I když oproti první – pilotní emisi byl později rozšířen možný okruh zájemců o některé právnické osoby, ty si přesto nakonec nakoupily jen v hodnotě 364 milionů korun, což dělá necelá 2,5 procenta z prodaného objemu. Z tohoto počtu téměř polovinu tvořily obce, které ocenily bezpečnost této investice.

 

Byl pro vás článek přínosný?