Hlavní navigace

Stát nepomáhá startupům, ale brzdí je

11. 3. 2024

Sdílet

Startup Autor: Depositphotos
Stát mladým firmám nepomáhá, ale často je v rozvoji brzdí. Je potřeba co nejdříve zlepšit legislativní podmínky a digitalizovat administrativu. Pro více než polovinu startupů je nyní složitější získat kapitál. A fenomén uplynulého roku? Pro většinu startupů jednoznačně masový nástup AI.

Takové výsledky přinesl průzkum Stepping Up Survey, který probíhal letos vůbec poprvé. Průzkum pro VC fond Presto Ventures připravila výzkumná a technologická společnost Behavio. Sběr dat probíhal na začátku letošního roku a zapojilo se do něj 117 českých a slovenských startupů.

Cílem pilotního průzkumu Stepping Up Survey bylo získat od českých a slovenských startupů důležitý vhled do toho, co je v rozvoji brzdí, jak změnit věci k lepšímu a také jaká mají od letošního roku očekávání.

Venture kapitálový fond Presto Venture, který je zadavatelem průzkumu, dlouhodobě podporuje podnikatelské prostředí a technologické zakladatele nejen v České republice, ale v celé oblasti střední a východní Evropy. Data z průzkumu Prestu pomohou zaměřit energii a aktivity na oblasti, které startupy v průzkumu označily jako bariéry pro svůj rozvoj.

Jak změnit startupové prostředí k lepšímu?

Výsledky průzkumu Stepping Up Survey lze shrnout do následujících bodů:

●            Startupy nestojí o vládní programy a dotace, ale o prostředí bez právních a daňových nejistot: 84 % respondentů by ocenilo příznivější daňové podmínky pro startupy i investory, 79 % startupů požaduje zjednodušení a digitalizaci administrativních povinností a dalších 79 % zavedení smysluplného ESOPu.

●            Fenomén umělé inteligence: nejčastěji zmiňovaný faktor, který v loňském roce ovlivnil startupový svět. Dalšími hybateli roku 2023 byla podle startupů větší opatrnost investorů, tlak na efektivitu a celková tržní nejistota.

●            Startupy potřebují pomoc s financováním: 56 % respondentů uvedlo, že získat kapitál je nyní složitější. Přesto 70 % firem již raisuje nebo letos plánuje začít.

●            Mezi jejich největší obavy patří: nedostatek kapitálu pro další rozvoj (56 %) a také nedostatek schopných zaměstnanců (41 %).

●            Mezi investiční priority u startupů, které fundraisují nebo to plánují, patří podpora sales a marketingu (83 %) a také expanze na zahraniční trhy (62 %).

●            Loňský rok hodnotí startupy z pohledu byznysu spíše pozitivně, a to i přes relativně nepříznivou makroekonomickou situaci.

„Náš průzkum potvrdil, že startupy nestojí ani tolik o dotace a technologické huby, jako o legislativní změny, které by z Česka znovu udělaly zemi atraktivní pro inovace. Proč by si dnes měli mladí podnikatelé založit firmu u nás, když si můžou zvolit třeba Estonsko nebo Delaware a rovnou tak operovat v právním a daňovém prostředí, které je na jejich byznys připravené? Takový scénář je pro stát ale prohrou na všech úrovních, protože tím dochází k odlivu duševního vlastnictví, kapitálu i daní. Startupy jsou nositeli dostupných technologií a zároveň těmi, kteří nás dostanou od montovny k mozkovně,“ konstatuje Vojta Roček, partner Presto Ventures. „V roce 2023 všichni mluvili o krizi, ale já jsem nikdy nebyl optimističtější. Startupové i investiční projekty, které se rozjely loni nebo odstartují letos, budou mít vítr v zádech. Pokroucený trh stojící na přepálených valuacích a nekonečném přílivu levného kapitálu nebyl zdravý a jeho dopady zakladatelům i investorům komplikují život dodnes. Teď společně stojíme na začátku nového ekonomického cyklu, který startupům i investorům nahrává. Pojďme to využít.“

Přemysl Rubeš, zakládající partner Presto Ventures navazuje: „S každou technologickou revolucí se vždy řádově sníží bariéra pro podnikatele, kteří chtějí vyvinout globálně úspěšný produkt. Nejprve rozvoj internetu, poté vznik cloudových řešení, nyní umělá inteligence. Vývoj produktu a provoz firmy bude díky využití AI čím dál méně závislý na vývojářích a jejich nedostatku či ceně na pracovním trhu. Mnohem více lidí bude moci založit technologický startup. Uspějí ale především emočně schopní zakladatelé, kteří chápou skutečné potřeby zákazníků, budují autentické a silné vztahy a dokáží nadchnout lidi.“

soutez_casestudy

Marek Nebesář, spoluzakladatel a Sales & Operations Director, Behavio pak uzavírá: „Spolupracovat na výzkumu v oblasti, která se nás jako rychle rostoucího startupu přímo dotýká, byla radost. Průzkumy ve vedení firem jsou obecně náročné na získání dostatečného vzorku, ale Prestu se díky jejich reputaci podařilo motivovat širokou síť cíleně oslovených šéfů a zakladatelů startupů. Správné formulace otázek a behaviorální metody, které jsme vyvinuli a pro sběr dat používáme i v naší automatizované platformě, nám pomáhají změřit, jak se lidé skutečně zachovají. Výsledky tak odráží skutečné potřeby místních startupů a Presto tím získalo data, o která se při vylepšování startupového prostředí může opřít. Osobně mě překvapilo že skoro polovina startupů, která už fundraisuje nebo to plánuje, považuje získání kapitálu za stejně nebo dokonce méně náročné než dříve. Má zkušenost z právě probíhajícího fundraisingu je zcela opačná – a to i přesto, že Behavio extrémně rychle roste.“

Stepping Up Survey 2024: Výsledky průzkumu

Byl pro vás článek přínosný?