Hlavní navigace

Trend se otočil a Češi jezdí pracovat na Slovensko

22. 9. 2015

Sdílet

 Autor: © YuI - Fotolia.com
Není to tak dávno, kdy české a moravské firmy ochotně zajišťovaly pravidelný svoz pracovníků z blízkého okolí, a to i ze zahraničí. Autobusy pravidelně zajížděly do Polska i na Slovensko. Na jižní Moravě je to dnes naopak: Češi začali jezdit za prací na Slovensko. Vydělají tam totiž více než v Česku.

„Kvůli nevýhodnému kurzu eura se jihomoravským zaměstnavatelům a jejich personalistům stále hůře nabírá dostatečný počet kvalitních a kvalifikovaných zaměstnanců. Naopak slovenským firmám se otevřel nový prostor na pracovním trhu,“ říká Marek Felkl z brněnské pobočky personálně-poradenské společnosti McROY Czech. Česká ekonomika je v dobré kondici a firmy na jihu Moravy by se rády vrátily ke staré praxi svážení zaměstnanců autobusy. Jenže už je předběhla slovenská konkurence. „U slovenských sousedů je stejná situace. Slovenská ekonomika zažívá konjunkturu déle než ta naše a personální zdroje jsou tam vyčerpány,“ dodává jeho kolega Marek Felkl.

 

A tak Moravané začali jezdit za prací do slovenských firem a zaměstnavatelé na obou stranách hranice se o kvalitní pracovníky přetahují. Na české straně jsou strojírenské oblasti Zlínska, Uherskohradišťska a Hodonínska, z druhé strany leží průmyslové západní Slovensko. Svozové autobusy už pravidelně pendlují mezi městečky na jižní a východní Moravě a továrnami a montovnami od Bratislavy po Žilinu. Z Česka vozí zaměstnance například k Bratislavě do Volkswagenu nebo do firmy Eismann, která sídlí ve slovenské Holiči nedaleko Břeclavi.

soutez_casestudy

 

Za prací na Slovensko jezdí z Jihomoravského kraje nejméně několik set lidí. Podle personalistů se může dokonce jednat až o pět tisíc pracovníků. Jejich slovenský plat se pohybuje okolo 900 eur, tedy asi 25.000 Kč hrubého.

Byl pro vás článek přínosný?