Hlavní navigace

Třetina evropských a japonských firem se obává kolapsu eurozóny

19. 10. 2012

Sdílet

 Autor: © Laurent Renault - Fotolia.com
Firmy očekávají prohloubení recese a chystají další snižování nákladů, 84 % dotazovaných firem věří, že nejhorší krize teprve přijde, pokles poptávky domácností je vnímán jako hlavní faktor možné recese.

Většina evropských firem očekává, že ekonomika bude v roce 2012 stagnovat. 62 % z nich vidí riziko recese, především ve třetím čtvrtletí. Za hlavní brzdu růstu je označována především klesající poptávka domácností, a to vedle dalších faktorů jako nedostatek kvalifikované pracovní síly, problémy eurozóny nebo nedostatečné možnosti financování. Řada firem v Evropě a Japonsku se připravuje na nejhorší – třetina již má připravené, nebo právě připravuje, nutná opatření pro případ pádu eurozóny. Přitom dvě třetiny respondentů sázejí na snižování nákladů či na programy na zvyšování efektivity, aby měly jistotu, že jsou připraveni na případné omezování financí nebo na snižování počtu zaměstnanců. Podle nové mezinárodní studie Roland Berger s názvem Dluhová krize a její dopad na financování a ekonomiku je konsekventní prosazování restrukturalizačních opatření nutné, aby byl zajištěn úspěch společnosti.

„Evropské společnosti očekávají celkovou stagnaci ekonomiky. Na rozdíl od loňského roku, kdy 60 % dotazovaných firem uvedlo, že vnímají svou konkurenceschopnost jako vysokou,“ uvedl Constantin Kinský, ředitel pražské pobočky Roland Berger Strategy Consultants.

 

Nedostatečný růst a jeho příčiny 

V průměru očekávají evropské firmy, které se zúčastnily studie, růst v roce 2012 o pouhých 0,1 %, 62 % respondentů v Evropě očekává ve svých zemích recesi, stejně tak to vnímá většina japonských firem. Klíčovým rizikem je pokles poptávky domácností. Nedostatek kvalifikované pracovní síly je největší překážkou růstu pro evropské (54 %) i japonské (71 %) firmy. Jako překážka ziskového růstu jsou také vnímány nedostatečné možnosti financování. Jen 43 % firem ze západní Evropy plánuje růst, stejně tak je tomu u 42 % firem ve střední a východní Evropě a 37 % v Asii. „Přesto se 57 % evropských firem cítí být dobře připraveno pro případ ekonomického zpomalení. Jen 10 % uvedlo, že je nedostatečně, nebo není připraveno,“ dodává Constantin Kinský. V Japonsku naopak není připraveno na novou krizi 24 % firem.“ Evropské firmy očekávají vrchol dluhové krize ke konci roku 2012, zatímco japonské firmy až v polovině 2013. 

K nejistotě v řadě firem přispívá možný rozpad eurozóny. Kolapsu měnové unie se obávají především firmy z jihozápadní Evropy a Japonska (přes 50 %). 61 % dotazovaných pokládá za pravděpodobné, že Řecko opustí eurozónu. Přes třetinu evropských respondentů již podniklo opatření pro tuto eventualitu, nebo se chystá tak brzy učinit. 29 % japonských firem také zvažují tento scénář – především prověřují výhodné akviziční příležitosti.

 

Snižování nákladů, růst a prodejní iniciativy jsou klíčové 

Evropské firmy spoléhají při přípravě své připravenosti na negativní ekonomické scénáře, především na snižování nákladů a na programy na zvyšování efektivity (74 %), ale také na růstové iniciativy (70 % respondentů). Na posledním místě z pohledu upřednostňovaní růstových iniciativ se nacházejí firmy z jihozápadní Evropy (56 %), kde se 90 % firem zaměřuje na snižování nákladů. Poprvé firmy vnímají riziko cen komodit a kurzová rizika jako stejně významná (60 %).

 

Klíčovým faktorem úspěchu je závazek managementu 

Nejdůležitějším faktorem jakékoli restrukturalizační iniciativy zůstává, stejně jako v předchozích letech, závazek vedení firem, a to jak v Evropě, tak v Japonsku (podle 90 % respondentů). „Změny mohou být úspěšné pouze tehdy, pokud jdou manažeři dobrým příkladem,“ uvádí Kinský. Dalším faktorem je nutnost realizovat konkrétní kroky dostatečně rychle. Rychlost implementace změn je oproti předchozím letům vnímána jako významnější faktor a pro japonské firmy je dokonce tou největší prioritou. V průměru asi třetina respondentů očekává negativní dopad na jejich financování, především jako důsledek zhoršujícího se pracovního prostředí, který je způsoben evropskou dluhovou krizí a novými požadavky direktiv v rámci Basel III. Nejvíce firem se obává, že nové požadavky na úvěry nebudou schváleny či současné budou kráceny. 

Constantin Kinský dodává: „Stejně jako ukázala loňská studie, vlastní zdroje financování jsou klíčové pro téměř všechny evropské firmy. Implementace restrukturalizačních kroků má proto klíčový význam. Je to jediný způsob, jak firmy mohou zlepšit svou likviditu a garantovat finanční nezávislost.“

 

 

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?