Hlavní navigace

Trh fúzí a akvizic se stabilizoval a bude růst

16. 5. 2013

Sdílet

Jednou z nejvýznamnějších transakcí v ČR bude určitě prodej společnosti Net4Gas, který je před dokončením, a prodej 25 procent společnosti Generali PPF Holding.

Podle dnes zveřejněných nejnovějších analýz KPMG trh fúzí a akvizic v roce 2013 poroste. KPMG, největší poradce pro fúze a akvizice v ČR v letech 2012 a 2011, předpokládá, že vzroste jak ochota uzavírat transakce, tak jejich kapacita. Důvodem je zlepšení úrokových sazeb a stabilizace světové ekonomiky. Nejlépe si podle prognóz povedou sektory zdravotnictví a technologií, kde se ochota uzavírat transakce zvýší o více než 30 procent. Oživení lze očekávat také na evropských trzích včetně České republiky. Globální ukazatel ochoty uzavírat transakce, se kterým KPMG ve svých analýzách pracuje, stoupl za posledních šest měsíců o 15 procent, v meziročním srovnání se jedná o 12procentní nárůst. 

„Velmi dobrou zprávou je, že po dvou letech roste také transakční kapacita a i v letošním roce lze očekávat její navýšení až o 15 procent. Firmy totiž využívají příznivou situaci, která nastala u úrokových sazeb. To je známka jisté stabilizace makroekonomického prostředí a pozitivního naladění trhů,“ domnívá se Alex Verbeek, Partner odpovědný za Poradenské služby zaměřené na transakce a restrukturalizaci ve společnosti KPMG Česká republika, která je podle žebříčku Mergermarket již druhým rokem lídrem v oblasti fúzí a akvizic: v České republice se v roce 2012 poradensky podílela na devíti transakcích v celkové hodnotě 200 milionů dolarů.

 

Důvěra roste napříč trhy 

Objem dokončených transakcí se v roce 2012 snížil o 24 procent, zatímco jejich hodnota poklesla pouze o 13 procent. U oznámených transakcí objem poklesl o 20 procent, zatímco jejich hodnota dokonce vzrostla, a to o 68 procent. Dosavadní vývoj tak naznačuje celkové oživení trhu. Rok 2013 přinese rozmach fúzí a akvizic především ve zdravotnictví a v  technologickém odvětví. Ochota uzavírat transakce v nich vzroste o více než 30 procent, ve zdravotnictví pravděpodobně až o 40 procent. Dobře si podle prognóz povedou především evropské korporace, které tak navážou na úspěšný závěr loňského roku, kdy předpokládaný poměr ceny akcie k zisku na akcii od června 2012 stoupl o 19 procent.

 

Česká republika: oživení přijde letos 

„V ČR se sice také očekává nárůst počtu transakcí ve zdravotnictví a technologických odvětvích, ale objemově největší transakce budou pravděpodobně v tradičních sektorech, jako je například energetika a infrastruktura. Jednou z nejvýznamnějších transakcí bude určitě prodej společnosti Net4Gas, který je před dokončením, a prodej 25 procent společnosti Generali PPF Holding. Další transakce lze očekávat ve strojírenství, potravinářství, telekomunikacích či automobilovém průmyslu,“ doplňuje Alex Verbeek.

 

 

 

Byl pro vás článek přínosný?