Hlavní navigace

Trh s větrnou energií čeká prý konsolidace

4. 1. 2012

Sdílet

Důvodem je nejistý růst a velká konkurence z Asie. Ceny součástek pro elektrárny prudce klesají, větrné elektrárny instalované na moři porostou nejrychleji.

Aktuální mezinárodní studie společnosti Roland Berger Strategy Consultants ukazuje, že trh výrobců větrné energie čeká konsolidace. „Růst v sektoru větrné energie výrazně zpomalí v porovnání s boomem posledních let,“ řekl Alexander Kainer, Principal společnosti Berger Strategy Consultants. „V Evropě trhy stagnují především v segmentu pevninských větrných elektráren. To je zaviněno především nasycením tohoto segmentu a malými vládními investicemi v zemích jako je Španělsko. Evropský segment větrných elektráren na moři nabízí lepší příležitosti. Tam se zaměřují investoři a výrobci turbín.“

 

Rychlý růst v Číně 

Zatímco mezinárodní trh s větrnou energií v minulých několika letech dosahoval dvouciferného růstu, zpomalí se v období 2010 – 2015 na růst okolo 5 % ročně. V období 2015 – 2020 pak poroste průměrným tempem 4 %. To bude skutečná výzva pro výrobce zařízení a dodavatele. Budou prodávat především zákazníkům z Asie, Oceánie a Latinské Ameriky. 

Čínský trh s větrnou energií poroste obzvláště rychle v příští dekádě. Průměrný roční růst instalované kapacity větrné energie mezi lety 2010 a 2015 bude 18 GW, v období 2015 – 2020 poroste instalovaná kapacita průměrným tempem 20 GW za rok. Spojené státy mají stále potenciál k dalšímu růstu. Ale nejistý politický kontext, jako nepředvídatelné daňové podpory větrné energie vytváří nejistotu na americkém trhu. Trh s větrnými turbínami instalovanými na moři poroste nerychleji. Globální kapacita poroste z dnešních 1,2 GW na 4,4 GW v roce 2015 (tedy o 260 %).

 

O věže a lopatky jde až v první řadě

Dodavatelé zařízení z Asie zaplavují mezinárodní trhy. Již dnes je osm z deseti největších dodavatelů součástek pro větrné turbíny z Asie. Nabízí mnohem nižší ceny než ostatní konkurenti. To vede k poklesu cen jednotlivých součástek pro větrné elektrárny. Průměrná cena větrných turbín klesla od roku 2008 o 22 %.  Aby si výrobci energie udrželi náklady na úrovni 4 až 5 centů na kilowatthodinu (kWh), musí snížit výrobní náklady o dalších 25 až 40 %. Dodavatelé zařízení mohou dramaticky snížit výrobní náklady formou optimalizace, zlepšením procesů a strategických partnerství s dodavateli. 

„Snižující se ceny, tvrdá konkurence z Asie a pomalý růst na trhu s větrnou energií povedou ke konsolidaci mezi výrobci energie a dodavateli. Klíčoví výrobci a dodavatelé musí spolupracovat,“ dodává Kainer. Zlepšit bude třeba logistiku. Bude efektivnější vyrábět klíčové součástky větrných turbín – jako věže a lopatky – přímo v zemi odběratele, než je dopravovat do jiných částí světa.

 

 

Zdroj: Roland Berger Strategy Consultants

ICTrocenka

 

 

Byl pro vás článek přínosný?