Hlavní navigace

Účetní vydělávají 40 až 50 tisíc korun měsíčně

31. 10. 2012

Sdílet

 Autor: © pzAxe - Fotolia.com
Příjmová úroveň se v českých finančních odděleních za uplynulé tři roky příliš nezměnila. Příjem hlavních účetních ze zaměstnání nebo ze samostatně výdělečné činnosti představuje nejčastěji 40 až 50 tisíc korun měsíčně (14,5 %). Ukázala to anketa o příjmech účetních z dílny Komory certifikovaných účetních.

Ankety se zúčastnilo 308 respondentů z řad členů Komory certifikovaných účetních, která sdružuje odborníky na oblast účetnictví, daní i podnikových financí. Mezi respondenty převažovaly ženy (85,4 %), pracující v zaměstnaneckém poměru (58 %) a působící v podnikatelské sféře v českém podniku bez zahraniční majetkové účasti (64,2 %). 

výdělky

 

 

Z jazykových znalostí se u účetních také proto mezi respondenty ankety ve většině případů vyžaduje pouze čeština (63,2 %). Jsou-li vyžadovány cizí jazyky, zaměstnavatelé nebo zadavatelé nejčastěji vyžadují angličtinu (44,3 %) a němčinu (16,9 %). Profesní způsobilost účetních jako je členství v odborných komorách či sdruženích většina zaměstnavatelů a zadavatelů nezkoumá. Zajímá je pouze faktická znalost českých účetních předpisů (98,7 %) a našich daňových zákonů (97,1 %). Mzdové účetnictví od svých účetních vyžaduje 59,4 % společností. Jiné účetní předpisy musí znát 31,5 % účetních, z toho nejčastěji Mezinárodní standardy účetního výkaznictví (IFRS) (22,7 %). 

„Firmy by měly sledovat u svých klíčových účetních jejich členství v profesních organizacích Ty totiž garantují jak etické principy účetní profese a jejich vymahatelnost, tak i kontinuální profesní vzdělávání,“ uvedl Petr Hojsák, člen výboru Komory. Většina respondentů působí spíše v menších organizacích. Nejčastěji provozují vlastní profesní činnost jako je vedení účetnictví, daňové poradenství nebo audit (25,5 %). Následují odvětví obchod (19,3 %) a stavebnictví a reality (12,4 %).

CS24

velikost organizace

 

Byl pro vás článek přínosný?