Hlavní navigace

V Česku podniká čím dál více žen

24. 7. 2019

Sdílet

 Autor: © FotolEdhar - Fotolia.com
Loňský rok byl po několika letech rekordní - přírůstek roku 2018 je o 35 % vyšší, než přírůstek roku 2017.

V průběhu posledních pěti let se podnikání žen vyznačuje stoupajícím trendem. Jejich počet stoupl o více než 10 tisíc na celkem 735.005 žen podnikatelek s 962.343 živnostenskými oprávněními; přírůstek roku 2018 je o 35 % vyšší, než přírůstek roku 2017. Podobně dynamicky vzrůstá i počet podnikatelů. Ženy nejčastěji podnikají v obchodu, stavebnictví, výrobě a profesních, vědeckých a technických činnostech. Své firmy soustřeďují v okolí větších městech. Vyplývá to ze srovnávací analýzy, kterou Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) každoročně připravuje v rámci dlouhodobého projektu „Podnikavá žena“. Data poskytlo Ministerstvo průmyslu a obchodu.

 

„Dlouhodobě se setkáváme s vyšším zájmem o podnikání u žen 50+. Jsou to většinou ženy, které v devadesátých letech dostudovaly, naučily se jazyky a zvládly postupně pracovat se všemi novými technologiemi, do toho vychovaly děti a dnes na prahu padesátky už nechtějí trávit hodiny v korporacích a hledají nové uplatnění svých zkušeností,“ říká Eva Čejková Vašková, jednatelka ŽENY s.r.o. a spoluzakladatelka Podnikavá žena.

 

Karel Havlíček, místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu k tomu uvádí: „Dynamika vyššího růstu počtu podnikatelek vůči podnikatelům za posledních deset let je zcela zřejmá. Ženám se v malém byznysu daří, jsou výsledkově orientované, nechodí do velkého rizika a zaměřují se více na efektivitu, méně na společenské benefity. Zjednodušeně řečeno, dokáží z minima získat maximum a nevadí jim, když zisky přichází po malých částkách, netouží po velkých výnosech. Pro řadu z nich je to i snaha o větší nezávislost. Mnoho let tvrdím, že ženy mají v našem byznysu velkou budoucnost a jsem rád, že se to potvrzuje.“

 

Ženy nejvíce působí v takzvané volné živnosti, kterou ke svému podnikání využívají více než dvou třetin (68 %), na druhém místě pracují jako řemeslnice (16 %). Fakt, že se počet aktivních živnostníků v České republice zvyšuje, podle AMSP ČR ukazuje na to, že česká ekonomika se dynamicky rozvíjí. Nejvíce podnikatelek přitom působí stále v Praze a v regionech Jihovýchod a Severovýchod.

Za poslední dva roky také vzrostl počet lidí, kteří se podle analýzy AMSP ČR podnikání věnují jako živnosti s hlavním zdrojem příjmů. Oproti roku 2017 se jejich počet zvýšil o 8.479 na 590.705. Přesto však toto číslo výrazně zaostává za „rekordním“ rokem 2009, kdy bylo registrováno 666.606 hlavních živnostenských činností. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR si v této souvislosti uvědomuje, že tento nárůst hlavních činností může souviset s fenoménem „švarcsystému“, kdy vysoké zdanění práce a tlak na další růst mezd v České republice vede řadu zaměstnavatelů k tomu, že se dohodnou se zaměstnanci o jejich přechodu na práci v režimu OSVČ. Zaměstnavatel jim tak může přidat na výplatě a zároveň si tím nezvyšuje náklady.

 

„Podnikavých žen si začíná všímat čím dál více veřejnost. Rozběhla se řada soutěží a ocenění pro tuto cílovou skupinu a jsem ráda, že jsme byli první, kdo upozornil na šikovnost začínajících podnikatelek a jejich úžasné, mnohdy velmi emotivní podnikatelské příběhy. Již 5. rokem proto oceňujeme tyto malé královny byznysu v soutěži Podnikavá žena roku a letos se opět těšíme na dalších 10 nových finalistek“, uvádí členka představenstva a generální ředitelka AMSP ČR Eva Svobodová.

soutez_casestudy

 

Podle mezinárodního srovnávacího průzkumu společnosti Metro Group by každá pátá Češka ráda nově založila vlastní byznys, ale pouze šest procent si myslí, že má jejich podnikatelský plán šanci na úspěch. Podobný výsledek byl zaznamenán v Německu. Českým podnikatelkám je průměrně 45 let, tři čtvrtiny (77 %) mají jen jedno dítě. Například v Německu podniká pouze 44 % žen-matek, což je nejméně ze všech dotazovaných zemí; naopak nejvíce (87 %) matek podniká v Rusku.

Byl pro vás článek přínosný?