Hlavní navigace

Vliv českých žen na tuzemskou ekonomiku je na chvostu evropských zemí

26. 3. 2018

Sdílet

 Autor: (c) rh2010 - Fotolia.com
Podle Bisnode BIWI Indexu mají ženy v Čechách a na Slovensku menší vliv na ekonomiku než v ostatních porovnávaných evropských zemích.

Mezi tyto dvě země se ještě na předposlední místo vklínilo Švýcarsko. Z jedenácti hodnocených zemí mají největší vliv na místní ekonomiku ženy ve Slovinsku, Maďarsku, Rakousku a Německu.

 

Bisnode Index of Women Influence (BIWI) porovnává jednotlivé země podle vlivu žen na jejich ekonomiku. Tento vliv je měřen podle čtyřech základních parametrů – podílu vlastněných firem pod vedením žen na celkovém počtu firem v každé zemi, jejich podíl na počtu zaměstnanců, obratu a čistém zisku.

 

„Přesto, že podle Indexu BIWI je vliv českých žen na tuzemskou ekonomiku nejnižší ze všech jedenácti hodnocených zemí, je podíl vlastněných firem pod vedením žen na celkovém počtu firem v ČR šestý největší. České majitelky firem se ale zcela propadly v dalších sledovaných parametrech, tedy podílu počtu zaměstnanců na celkové zaměstnanosti, stejně jako na podílu obratu a zisku. To znamená, že české ženy ovládají spíše malé firmy, které navíc vykazují nižší tržby i zisky. Jiná analýza Bisnode ukázala, že firmy řízené ženami vykazují nižší ziskovost, ale jsou stabilnější než firmy ovládané muži. Ve srovnání s muži jsou totiž ženy méně náchylné k riskování,“ hodnotí studii analytička Bisnode Petra Štěpánová.

soutez_casestudy

 

Celkové pořadí podle BIWI indexu

 1. Slovinsko
 2. Maďarsko
 3. Rakousko
 4. Německo
 5. Polsko
 6. Srbsko
 7. Chorvatsko
 8. Norsko
 9. Slovensko
 10. Švýcarsko
 11. Česká republika

Byl pro vás článek přínosný?