Hlavní navigace

Volná pracovní místa zůstanou i nadále volná

19. 7. 2017

Sdílet

Nabídka volných míst se permanentně rozšiřuje, zatímco nezaměstnanost klesá na historická minima, nabízené mzdy zůstávají velmi často blízko minimální mzdy. Zatímco v Praze vedou v rámci desítky nejžádanějších profesí z hlediska mezd IT pracovníci, ve většině ostatních krajů jsou to řidiči. Kvalifikovaná práce nezaručuje vyšší mzdu než práce pomocná - minimálně ve třinácti okresech jsou nabídky pro pomocné dělníky výhodnější než pro ty ostatní.

S růstem ekonomiky se již několik let výrazně zlepšuje situace na českém trhu práce. Nezaměstnanost klesá podle některých měřítek na historická minima, naproti tomu zaměstnanost je na maximech. Na druhé straně se stále hlasitěji ozývají zaměstnavatelé, kterým chybí zaměstnanci a podle dat Českého statistického úřadu se nedostatek pracovníků stává stále větší bariérou pro další růst zejména tuzemského průmyslu.

 

Řady nezaměstnaných se tenčí a firmy mají stále větší problém získat potřebné kvalifikované i nekvalifikované zaměstnance. „Zatímco nabídka volných míst se permanentně rozšiřuje, atraktivita pracovních míst se až na výjimky nezvyšuje. Nabízené mzdy jsou velmi často blízko minima. Firmy tak často nedokáží pružně reagovat na situaci na trhu práce,“ říká Petr Dufek, analytik ČSOB.

 

V uplynulých osmi měsících analytici ČSOB pravidelně sledovali a analyzovali inzeráty firem hledající zaměstnance, které jsou dostupné na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí a zároveň jsou dostupné na jednotlivých úřadech práce. Hlavním zjištěním bylo to, že počty nabízených míst se soustavně zvyšují. Na konci června již dosáhly hranice 183 tisíc, což je vlastně nejvyšší hodnota od roku 2001. „Hlavní zásluhu na tomto trendu má ekonomický růst vytvářející nová pracovní místa,“ říká Martin Kupka, hlavní ekonom ČSOB. Druhým zjištěním této analýzy je, že se struktura nabízené práce v čase příliš nemění a v neposlední řadě je to stabilita volných pracovních míst, kdy přibližně třetina míst, resp. inzerátů zůstává po více než šesti měsících stále neobsazena.

 

Z podrobné analýzy nabízených míst dále vyplynulo, že mezi jednotlivými regiony ČR existuje vysoká míra souladu co do hledaných pozic a současně i výrazné rozdíly, pokud jde o nabízené mzdy na stejné pracovní pozice. „I nadále přetrvávají výrazné regionální rozdíly u jednotlivých nejvíce poptávaných dělnických profesí. Tyto rozdíly ovšem po většinou nejsou tak významné, aby motivovaly k migraci zaměstnanců v rámci České republiky,“ uzavírá Petr Báča, analytik ČSOB.

soutez_casestudy

 

Zdroj: ČSOB

Byl pro vás článek přínosný?