Hlavní navigace

Za klesající výnosy z firemní daně prý nemůže agresivní daňová optimalizace

Sdílet

 Autor: © OutStyle - Fotolia.com
ACCA (Asociace certifikovaných účetních), globální organizace sdružující profesionální účetní se 162 000 členů a 428 000 studentů ve 173 zemích celého světa, vydala akademickou kritiku globálního daňového systému.

Akademická studie z australské Školy ekonomiky, financí a marketingu skýtá hojné důkazy, že globální systém firemních daní není v oblasti nadnárodního byznysu navzdory mnoha tvrzením „rozbitý“ a že není postupně nahlodáván alokováním byznysu v daňových rájích. Podle zprávy Nadnárodní společnosti, příjmy bez státní příslušnosti a daňové ráje, kterou si objednala ACCA, neexistují žádné důkazy pro tvrzení, že se základ firemní daně například v USA nebo Velké Británii snižuje.

 

Pokud platí daně...

Nařčení korporací jako Apple, Google nebo Starbucks z agresivního daňového plánování vychází podle studie z implicitního přesvědčení, že korporace maximalizují svou hodnotu vůči společnosti pouze, pokud platí daně. A také přímo úměrně tomu, kolik daní platí. Ovšem korporace rovněž investují, vytváří pracovní příležitosti a jsou lídry inovací. Tyto činnosti naopak zpravidla nerealizují v daňových rájích. Studie proto pokračuje konstatováním, že nadnárodní společnosti představují přidanou hodnotu jak pro hospodaření svého státu, tak pro hostitelské ekonomiky. Daňové ráje přidávají hodnotu tím, že nadnárodním společnostem umožňují snížit daňovou povinnost a zároveň zpětně zvýšit jejich investice v ekonomikách s vysokým zdaněním. Nárůst daňového zatížení by nutně snížil objem těchto investic, což by vedlo k redukci pracovních míst, snížení spotřeby i menší inovaci.

 

Pak za to nejspíš můžou mizerné podmínky

Není zkrátka jasné, zda je záhodno manipulovat s prověřenými úrovněmi firemního zdanění za účelem vyššího daňového výnosu, když by se tím zároveň snížil daňový výnos v zahraničních ekonomikách a dost možná by klesly investice, zaměstnanost a spotřeba v tuzemsku. Zpráva rovněž konstatuje, že vyspělé ekonomiky čelí fiskálnímu problému, který vytváří prostředí pro daňové úniky. Sinclair Davidson, autor zprávy a profesor na Škole ekonomiky, financí a marketingu na RMIT v Melbourne, k tomu uvádí: „Argumentuje se, že základ firemní daně se postupně snižuje kvůli agresivní daňové optimalizaci nadnárodních společností – jenže k tomu jaksi nejsou důkazy. Jistě, lze poukazovat na to, že nadnárodní společnosti neplatí daně v některých jurisdikcích, to ovšem nic nevypovídá o skutečném základu firemní daně. Pokud výnosy z firemní daně v posledních letech poklesly, pak za to nejspíš můžou mizerné podmínky na trhu, a ne agresivní daňová optimalizace.“

 

Daňové úniky jsou zločin

Chas Roy-Chowdhury, šéf daňového oddělení ACCA, dodává: „Tato studie dost možná dokazuje, že globální systém firemních daní není rozbitý, přesto však zůstávají otázky ohledně daňových úniků, snižování základu daně a tzv. agresivní daňové optimalizace. ACCA v tomto vždy zastávala jasnou pozici – daňové úniky jsou zločin a ACCA zastává názor, že firmy by v zásadě neměly provozovat agresivní daňovou optimalizaci. Nadnárodní firmy nesmí zatajovat, jakou hodnotu přinášejí svým akcionářům a společnosti jako takové, a všem angažovaným musí dát jasně najevo, že jim záleží na budování udržitelného podnikání. Firmy musí na správu daňových povinností nahlížet jako na součást procesu vytváření dlouhodobé hodnoty.“

 

 

 

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?