Hlavní navigace

ACCA slaví jubileum

3. 12. 2014

Sdílet

Asociace certifikovaných účetních (The Association of Chartered Certified Accountants) si tento měsíc připomíná jubilejních 110 let od svého vzniku. Za více než stoletou historii ACCA se staly jejími členy statisíce účetních – finančních manažerů a ředitelů, které spojuje píle, nadání a ctižádost prosadit se ve své profesi. V současné době má ACCA celosvětově na 170 000 členů a je zastoupena ve 180 zemích celého světa, včetně České republiky.

 

Prvním prezidentem ACCA byl v roce 1904 zvolen Arthur Priddle, který se mimo jiné zasadil o definování základních hodnot asociace, jež tvoří: příležitost, rozmanitost, inovace, bezúhonnost a odpovědnost. Největší růst zaznamenala ACCA za poslední čtyři desetiletí, kdy se počet jejich členů více než zestonásobil – z 12 500 členů v roce 1970 na 170 000 v roce 2014.

 

„Dobře koordinované účetnictví, které splňuje nejvyšší etické a technické standardy, je naprosto klíčové pro pozitivní vývoj ekonomiky. ACCA bude proto v rámci své strategie do roku 2020 i nadále investovat do dlouhodobých projektů se zaměřením na všestranný rozvoj finančních profesionálů, jejich podporu a zajištění odborného vzdělání na vysoké úrovni podle mezinárodních regulací a standardů, abychom byli jako společnost schopni reagovat na specifické potřeby daných ekonomik po celém světě,“ řekla Kateřina Benešová, ředitelka ACCA pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.

 

Za 110 let své historie se ACCA vždy snažila podporovat nové trhy a letos otevřela svou 91. kancelář a centrum v Barmě. V mnoho státech je ACCA jedinou mezinárodní organizací, která pracuje ruku v ruce s národními organizacemi, vládami, zaměstnavateli a školskými zařízeními a pomáhá vybudovat finanční kapacitu, která je oporou ekonomického rozvoje.

 

V České republice je ACCA aktivní od roku 1992, kdy mohli zájemci o titul ACCA absolvovat vůbec první zkoušky u nás. První české absolventy přivítala ACCA o tři roky později – v roce 1995, a v roce 2003 byla v Praze založena česká kancelář ACCA, která v současné době poskytuje podporu 1.841 členům a 5 161 studentům ACCA z České republiky, Slovenska a Maďarska.

ČTĚTE TAKÉ:

→ Počet členů Asociace certifikovaných účetních (ACCA) se blíží tisícovce
ACCA rozšířila své řady o 54 nových členů, kteří získali mezinárodně uznávaný titul ACCA. Seniorním titulem FCCA, který asociace uděluje po pěti letech těm členům, jež absolvují další vzdělávání a dodržují etické principy, se může nově prokázat 25 profesních účetních.
→ ACCA předpovídá novou vlnu čínských globálních gigantů, následovníků firem Alibaba.com, Lenovo nebo Haier
Jasná a srozumitelná strategie, přísné sledování výkonnosti a důkladná znalost oboru a potřeb zákazníků představují klíčové faktory pro expanzi čínských firem na světové trhy.

G+

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?