Hlavní navigace

Ceny v lednu poskočily nejméně od roku 2007

Sdílet

Životní náklady českých domácností stouply v lednu proti prosinci 2009 podle indexu spotřebitelských cen o 1,2 %. Ostře sledovaná změna těchto cen, která bývá každoročně na počátku roku spojena s očekáváními vyšší inflace, představovala tentokrát nejmenší meziměsíční lednový přírůstek od roku 2007. Třetinou (+0,4 %) k němu přispěly náklady na bydlení vodu, energie a vytápění. Čtvrtinou (+0,3 %) - stejně jako v prosinci - pak růst cen potravin a nealkoholických nápojů. V listopadu 2009 přidala tato skupina životních nákladů k celkovému růstu cen +0,1 %, v říjnu byl její příspěvek neutrální. V předchozích měsících roku 2009 ceny potravin spotřebitelskou inflaci naopak tlumily. I když jsou ceny potravin stále níže než před rokem, právě meziměsíční změny naznačují, že k jejich zdražení dochází.

Prakticky celý přírůstek hladiny spotřebitelských cen v lednu proti prosinci lze připsat administrativním vlivům. Samotné daňové úpravy zapříčinily, že spotřebitelské ceny stouply meziměsíčně o 0,97 %, změny regulovaných cena a jiných administrativních opatření zvýšily ceny pro spotřebitele o 0,2 %. Nepatrně zapůsobil i sezónní vliv (+0,3 %), takže samotná jádrová inflace po sezónním očištění vykázala dokonce pokles (-0,2 %).

Odhady v očekáváních analytiků tentokrát utrpěly změnou, kterou Český statistický úřad (ČSÚ) provedl ve váhovém schématu spotřebitelského koše. V podílech jednotlivých skupin výdajů domácností, aktualizovaných podle spotřeby roku 2008, posílily potraviny a nápoje (alkoholické i nealkoholické), výdaje na stravování a ubytování, vzdělání a telekomunikační služby. Klesl naopak podíl výdajů na rekreaci a kulturu, zdraví, bytové vybavení, odívání a obuv. Relativně velmi slabý růst váhy výdajů na bydlení, vodu, energie a vytápění lze přičíst zčásti klesající spotřebě energií, zčásti pak i poklesu počtu domácností v nájemních bytech. 

Co se srovnání s inflací v Evropě, bleskový odhad Eurostatu pro leden 2010 předpokládá růst cen spotřebitelů podle harmonizovaného indexu o 1,2 %, předběžný výpočet ČSÚ pro ČR uvádí +1 %. Pokud se konečná data příliš neodchýlí od těchto odhadů, obrátil se zřejmě trend v tom směru, že dynamika růstu cen v ČR proti EU 27 nebude podle tohoto indexu již o tolik pomalejší než v posledních měsících roku 2009.  

Text informace vývoji spotřebitelských cen vydané ČSÚ dnes v 9.00 naleznete na stránkách Českého statistického úřadu.

Autorka je analytička Českého statistického úřadu

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?