Hlavní navigace

Chybějí odborníci na počítačovou bezpečnost

10. 7. 2015

Sdílet

Podle odborníků na lidské zdroje poptávka po bezpečnostních expertech zatím nedosahuje počtu volných míst pro programátory, z hlediska pracovního uplatnění jde ale o velmi perspektivní obor. 

 

„Odborníci na počítačovou bezpečnost se musejí průběžně a dlouhodobě vzdělávat, jinak ztrácejí schopnost držet krok s hackery,“ říká Jan Dvořák, výkonný ředitel Počítačové školy Gopas a dodává: „Již mnoho let odborníky v oblasti počítačové bezpečnosti školíme, certifikujeme a pořádáme odborné konference jako například HackerFest, který je zaměřený právě na IT bezpečnost a hacking. I když je odborná zdatnost specialistů, s nimiž jsme v kontaktu, převážně velmi dobrá, nedostatek expertů v této oblasti se začíná projevovat negativně – část z nich rezignuje na vzdělávání z časových důvodů, část hřeší na situaci na trhu, což je znepokojivé a do budoucnosti to může působit jako časovaná bomba.“

 

I když firmám Zákon o kybernetické bezpečnosti ukládá povinnost chránit své systémy, většina z nich řeší bezpečnost až ve chvíli, kdy dojde k problému. „Firmy raději investují do podpory prodeje a dalších systémů, které přinášejí viditelný efekt, už ale nedomýšlejí, že prevence je stojí méně než následky kybernetického útoku,“ upozorňuje Jan Dvořák. Celosvětově řeší problém kybernetické bezpečnosti méně než třetina firem. Hrozba kyberútoku se přitom týká dvou společností ze tří.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?