Hlavní navigace

Den finanční gramotnosti

8. 9. 2020

Sdílet

Národním organizátory mezinárodní aktivity pro rozvoj finanční gramotnosti napříč generacemi Global Money Week jsou u nás společnosti Yourchance a EFPA ČR.

 

Výstupy posledních měření potvrzují, že finanční gramotnost občanů Česka není stále nijak závratná. Na základních i středních školách se žáci povinně ve finanční gramotnosti vzdělávají již od roku 2013. Finančně gramotný člověk nemusí znát veškeré podrobnosti finančního trhu, měl by se ale orientovat v oblastech jako například: jak spořit, jak si půjčovat peníze, co je úvěr, úroková sazba, kolik nás stojí půjčené peníze, jaké jsou možnosti zabezpečení na stáří, zda je nutné uzavřít úrazové nebo životní pojištění, a také třeba na jaké sociální dávky máme nárok.

 

Výše uvedené je důvodem vzniku a vlastně i posláním klíčového projektu obecně prospěšné společnosti Yourchance s názvem Finanční gramotnost do škol. Výsledkem spolupráce lektorů finanční gramotnosti a učitelů na školách je splnění podmínek pro získání certifikátu Finančně gramotná škola. Projekt Finanční gramotnost do škol realizuje také akreditované kurzy finanční gramotnosti pro učitele ZŠ a SŠ v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.

 

„Finanční vzdělávání je pro každého z nás naprosto nezbytné. Chce to zdravý selský rozum a zodpovědnost k tomu, abychom uměli nabyté vědomosti proměnit do praxe a využívat k prosperitě každého z nás,“ uvedla Jana Merunková, ředitelka yourchance o. p. s. K tomu všemu mohou přispět odborné konference společnosti yourchance k tematice finančního vzdělávání a kulaté stoly pořádané ve všech regionech. Na školách připravuje projekt desítky interaktivních přednášek a workshopů s odborníky z praxe a projektové dny, jejichž cílem je zážitkovým způsobem vštípit žákům základní principy finanční gramotnosti.

 

Bezplatná odborná konference Finančně gramotný a podnikavý učitel se letos koná v úterý 15. září na Vysoké škole Ambis v Praze – Libni. Akce je určena pro pedagogické pracovníky na základních a středních školách, další odborníky z řad školství, ale i podnikatelského sektoru a široké odborné veřejnosti.

 

Význam potřeby a podpory rozvoje finančního vzdělávání podtrhla společnost Yourchance zahájením veřejné sbírky. Koupí sběratelsky zajímavých Chechtáků z dílny České mincovny může veřejnost podpořit činnost yourchance napříč projekty. To znamená nejen oblast finančního vzdělávání, ale také v pomoci mladým dospělým odcházejícím z dětských domovů, jejichž integraci se věnuje projekt Začni správně.

 

„Jsem velice vděčná za spolupráci vedení České mincovny, která je naším dlouhodobým podporovatelem. Moje v lehké nadsázce řečená poznámka, že by nám mohli vyrobit nějaké peníze, se brzy stala skutečností a naše, do té doby elektronické soutěžní platidlo Chechták, získalo hned tři varianty reálné podoby. Dostalo se nám tedy velmi unikátní možnosti nabídnout sběratelům i široké veřejnosti možnost investovat se společensky důležitým přesahem,“ vysvětluje Jana Merunková. Sběratelské platidlo je možno objednávat on-line na webu.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?