Hlavní navigace

Ekonomika příjemně rostla, vyhráno není

9. 6. 2011

Sdílet

Ve srovnání s předcházejícími třemi měsíci se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,9 procenta, zatímco květnové odhady statistiků se pohybovaly okolo 0,6%. Statistická čísla tak do jisté míry příjemně překvapila.

Tahounem zvýšení tvorby hrubé přidané hodnoty byl totiž stejně jako v předchozích čtvrtletích zpracovatelský průmysl a to především výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, hutní zpracování a slévárenství a také výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků. Zdrojem ekonomického růstu byl na straně poptávky především zahraniční obchod, pozitivní vliv mělo i oživení investiční aktivity.

 

PIGS nás drží v šachu...

„Ekonomiku táhnul stejně jako i v předchozím období zpracovatelský průmysl. Opět se potvrdil zejména přetrvávající význam automobilového průmyslu, ale i hutnictví a strojírenství,“ uvedl Dominik Vraňák, analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Další vývoj provází řada rizik a není vyloučeno určité zpomalení růstu českého HDP v průběhu letošního roku. „Hodnocení prvního čtvrtletí je příznivé. Je ale otázkou, zda si česká ekonomika zachová podobnou dynamiku růstu i po zbytek roku. Ekonomická situace Evropské unie je totiž značně nestabilní, byť podle odhadů Eurostatu vzrostlo HDP celé Unie v prvním čtvrtletí o 2,5 procenta. V následujících měsících bude vývoj eurozóny záležet zejména na situaci v Řecku, Španělsku a Portugalsku,“uvedl Dominik Vraňák.

„Již nyní některé signály napovídají tomu, že českou ekonomiku, a to i kvůli vysokým cenám ropy a zemního plynu a dalších komodit a mírnému ochlazení výkonnosti průmyslu v zemích eurozóny, očekává spíše zpomalení,“ uvedl Dominik Vraňák. 

 

Další informace, včetně přehledných grafů, lze najít na webové adrese zdroje textu: Svazu průmyslu a dopravy ČR 

 

  

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?