Hlavní navigace

Nezaměstnanost klesla na 8,2 %, průmysl nechystá velký nábor lidí

8. 6. 2011

Sdílet

Česko se tak stalo v rámci EU zemí s šestou nejnižší mírou nezaměstnanosti. Ani tato čísla nejsou důvodem k přílišnému optimismu. Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci se sice letos v dubnu meziročně zvýšil o 3,9 procenta, ovšem průmysl, zaměstnávající 40 procent ekonomicky aktivních lidí, nechystá v příštích měsících výrazný nábor nových pracovníků. Důvodem jsou obavy z určitého zpomalení průmyslové výroby v příštím období, přičemž k přeřazení na nižší rychlost dochází již v řadě zemí Evropy. Podniky jsou k tomu pod výrazným tlakem rostoucích nákladů, v šetření Svazu průmyslu a dopravy ČR z jara letošního roku to potvrzuje téměř 90 procent firem, vysokých cen ropy a zemního plynu a dalších komodit a zostřující se konkurence.

Nabírat nové pracovníky se chystá pouze necelá šestina průmyslových podniků. Zcela převažující část průmyslu (takřka dvě třetiny podniků) se nechystá k propouštění ani k přijímání nových lidí.

Prohlubuje se problém nedostatku technicky vzdělaných pracovníků, který dočasně odsunula do pozadí hospodářská krize. Pro zhruba 13 procent podniku jde aktuálně o největší bariéru jejich rozvoje. Jak také vyplývá z šetření Svazu, podle více jak třetiny firem (36 %) se letos situace ohledně dostupnosti kvalifikovaných pracovníků zhoršila. 

Další informace, včetně přehledných grafů, lze najít na webové adrese Svazu průmyslu a dopravy ČR

 

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?