Hlavní navigace

Hospodářská komora prosazuje elektronickou kartu pracovníka

19. 11. 2012

Sdílet

„V případě zavedení takové elektronické karty by mohl být pracovník zkontrolován velmi jednoduchým způsobem. Navíc by tak odpadla nutnost dokladů v papírové podobě. To je to, co podnikatelům nyní chybí. My musíme znát, odkud člověk přichází, co dříve dělal a jakou má kvalifikaci. Právě to jsou fakta, která pomohou zaměstnavatelům, zaměstnancům a v neposlední řadě i MPSV, které do firem posílá jednu kontrolu za druhou,“ řekl Petr Kužel, prezident HK ČR na XII. Mezinárodní konferenci TZ Praha 2012.

 

Kontroluje se kontrolované...

Hospodářská komora České republiky je nápomocna Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR v odhalování nelegální práce, nicméně apeluje na zásadní rozdíl mezi nelegálním zaměstnáváním a subdodavatelem. „Někteří kontroloři a média si tyto dvě věci neustále zaměňují. Mám na stole za poslední čtyři měsíce stovku dopisů a žádostí o pomoc. Jsou dokonce firmy, které Státní úřad inspekce práce od začátku roku navštívil už devatenáctkrát, byť při předešlých kontrolách nenašel žádné pochybení. Kontroluje se kontrolované,“ uvedl prezident Kužel.

 

Ne aby se podnikatelé báli...

Na Mezinárodní konferenci TZ Praha 2012 byla rovněž řeč o problematice veřejných zakázek, kterých je v ČR nedostatek. HK ČR diskutuje o úpravě legislativy týkající se zákona o veřejných zakázkách. „Stát peníze na zakázky má, ale bojí se je vypsat. V tomto ohledu potřebujeme co nejrychlejší úpravu zákona tak, aby sloužil, ne aby se ho podnikatelé báli,“ zmínil Kužel společně s potřebou větší podpory ze strukturálních fondů pro střední a malé firmy v období 2014-2020.

„Je důležité, aby lidé i politici měli v budoucnosti větší úctu nejen k podnikání, ale v neposlední řadě i k živnostníkům a OSVČ, kteří tvoří základní páteř nejen evropské ekonomiky,“ dodal závěrem prezident Kužel.

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?