Hlavní navigace

Lídr v oblasti správy pohledávek v Polsku a Rumunsku přichází do ČR a na Slovensko

31. 1. 2012

Sdílet

KRUK v Česku a na Slovensku zavádí unikátní smírnou strategii, která se již osvědčila na polském a rumunském trhu. Ta nabízí možnost splatit pohledávky ve formě měsíčních splátek a přináší tedy smírné řešení dluhového problému. Firma ke konci roku 2011 získala 8 500 pohledávek v hodnotě více než 1 miliardy českých korun od dvou předních bank působících v Česku. V současnosti je společnost ve fázi navazování vztahů s obchodními partnery a plánuje svou činnost na českém trhu rozvinout tak rychle jako v Polsku a Rumunsku.

Kromě pohledávek spravovaných pro banky, pojišťovny a jiné finanční ústavy se KRUK při vymáhání dluhů chystá podporovat také operátory pevných linek a mobilních telefonů, provozovatele televizních stanic, energetické podniky a jiné subjekty, jejichž dlužníky jsou individuální zákazníci a malé a střední firmy.

 

Mikrokosmos Wrocław...

Hlavní obchodní činností společnosti KRUK jsou nákupy portfolií hromadných pohledávek, např. od bank a jejich správa již ve vlastní režii. Firma byla založena v roce 1998 ve Wrocławi – hlavním městě Dolního Slezska. Zanedlouho se společnost stala největším subjektem na polském trhu. V roce 2007 KRUK International vstoupil na rumunský trh, kde rovněž zakrátko získal přední pozici. Od května 2011 je KRUK S.A. kótovaný na varšavské burze cenných papírů.

Hodnota pohledávek, které v roce 2011 přijala skupina KRUK do správy, činila téměř 52,2 mld. CZK. Skupina v současnosti pracuje pro přední banky a finanční ústavy a firmy, které poskytují služby masového charakteru v Polsku a v Rumunsku. Nyní přichází i do České republiky a na Slovensko. KRUK International zde začíná správou bankovních pohledávek. Cílem firmy je v budoucnu poskytovat na českém trhu celý rozsah služeb, podobný tomu, jaký komplexně nabízí v Polsku a Rumunsku: od prevence a monitoringu, přes smírné inkaso, až po soudní vymáhání a nákupy portfolií pohledávek.

 

Řešit vše smírně

„Český trh je pro nás velmi atraktivní a vidíme tu pro sebe potenciál být v jeho čele,” říká Piotr Krupa, předseda představenstva Kruk S.A. „V souvislosti s hospodářskou krizí je i pro Čechy a Slováky stále těžší hradit ostatní závazky. Narůstá tedy potřeba profesionálních služeb správy pohledávek. Díky outsourcingu mohou věřitelé značně snížit operativní náklady a zároveň zvýšit efektivitu vymáhání pohledávek. Dlužníci a firmy přitom mohou dostat možnost vyřešit dluhový problém smírně a splácet pohledávky v prodlení v měsíčních splátkách přizpůsobených možnostem jejich domácího nebo firemního rozpočtu,” zdůrazňuje předseda Krupa.

Novátorství strategie KRUK International spočívá v novém přístupu k inkasování pohledávek, ve kterém je pracovník zabývající se dluhem partnera v roli poradce dlužníka, pomáhá mu najít nejlepší řešení, které povede k zaplacení dluhu smírnou dohodou a ve formě splátek přizpůsobených finančním možnostem dlužníka.

„Nikdo dříve na českém trhu nepoužíval smírnou strategii a nevzdělával českou společnost v takovém rozsahu, jako to děláme řadu let v jiných zemích střední Evropy,“  říká Vítězslav Kus, obchodní a marketingový ředitel KRUK International s.r.o. „To je mezera, kterou vyplníme aktivitami založenými na pochopení očekávání a možností dlužníků a normálním lidském přístupu,“ dodává Kus.

 

Komunikujeme tak, jak bychom chtěli, aby se jednalo s námi....

Silnou stránkou skupiny jsou mnohaleté zkušenosti a unikátní know-how a také to, že činnosti související se správou pohledávek vycházejí ze závěrů sociálních průzkumů zadlužení a názorů dlužníků. KRUK sází rovněž na vysokou kvalitu a kulturu obsluhy, která se vzpírá stereotypům často doprovázejícím tuto branži. „Komunikujeme s dlužníky tak, jak bychom chtěli, aby se jednalo s námi, kdybychom se ocitli v takovéto situaci. To je nejkratší a nejsnazší popis naší strategie. My prostě pomáháme splácet dluhy,“ říká Krzysztof Różycki, výkonný ředitel KRUK International s.r.o. 

Investice v Česku a na Slovensku nejsou posledním krokem v mezinárodní expanzi polské inkasní firmy. Společnost KRUK má v plánu objevit se v příštích letech na dalších trzích střední a východní Evropy.

 

 Zdroj: KRUK International

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?