Hlavní navigace

Mejdan na oslavu konce světa již zaplatíte digitální peněženkou

26. 1. 2012

Sdílet

Růst debetních karet, jako preferovaného platebního nástroje, pokračoval svižným tempem. V objemu i počtu transakcí byl u obchodníků zaznamenán růst o 16 %. Téměř 80 % spotřebitelských výdajů v Evropě je hrazeno kartami.

Peter Ayliffe, generální ředitel Visa Europe k tomu dnes uvedl: “Navzdory pokračujícím ekonomickým potížím vzrostly útraty kartou VISA v Evropě v roce 2011 o 14 %, protože si stále více zákazníků uvědomovalo výhody, bezpečnost a efektivitu elektronických plateb. Nejsilnější růst byl opět v debetních kartách. Očekáváme, že tento růst bude pokračovat i v roce 2012, kdy spustíme elektronické platby a službu digitální peněženky. Tyto nové služby jsou klíčovou součástí naší strategie, výrazně změní zvyklosti při každodenním nakupování a odhadujeme, že v roce 2020 bude přes polovinu transakcí učiněných kartou VISA realizováno právě přes mobilní zařízení.

 

Jak pracovat s rizikem: úspěch čipu 

Výše výdajů zaplacených kartami Visa v Evropě vzrostla v roce 2011 o 14 procent a dosáhla výše 1,16 bilionu eur. To znamená, že z každých 7 eur zaplacených v Evropě je 1 euro zaplacené prostřednictvím karty Visa. Celkový počet transakcí Visa Europe dosáhl 11,8 miliardy, což představuje nárůst o 19 %. Každý měsíc bylo v roce 2011 zúčtováno na miliardu transakcí. 

Ztráty ze zneužití karty dosáhly u karet Visa v Evropě v roce 2011 rekordního minima, když míra zneužití poklesla o plných 27 % na 0,04 %, což řečeno jinými slovy znamená, že na každých 100 eur zaplacených kartou Visa připadnou necelé 4 centy z kriminální činnosti. V České republice je táto cifra ještě nižší: 0,01 %. Tento výrazně klesající trend lze do značné míry připsat hlavně úspěchu čipové technologie EMV: dnes má čip přes 75 % karet Visa vydaných v Evropě.

 

Budoucnost plateb v Evropě 

Společnost Visa Europe v roce 2011 výrazně pokročila v inovaci platebních karet. Celkem vydala na 30 milionů bezkontaktních karet a v říjnu 2011 spustila první mobilní platby (dosud možné jen za fyzické přítomnosti zákazníka a na základě ověření). Společnost Visa Europe rovněž strategicky investovala do společností Monitise a Beyond Analysis, a to kvůli své strategii s názvem Budoucnost plateb.

Společnost Visa Europe očekává, že v roce 2012 bude v oběhu na 50 milionů bezkontaktních platebních karet a že dojde k nástupu prvních mobilních plateb. Ve druhé polovině roku spustí Visa Europe rovněž svou službu digitální peněženky.

 

Česká republika: přetrvávající rostoucí trend využívání platebních karet Visa 

Na českém trhu je v současné době vydáno více než 5,5 milionů karet Visa. V uplynulém roce se prostřednictvím karet Visa uskutečnilo celkem 269 milionů transakcí (meziroční nárůst ve výši 15 %), z toho přímo u obchodníků Češi uskutečnili bezmála 159 milionů transakcí, což představuje meziroční nárůst o více než 22,6 %. Navzdory ekonomické situaci se v České republice utratilo prostřednictvím karet Visa téměř 22,5 miliard eur (meziroční nárůst ve výši 8,4 %). U obchodníků pak útrata činila 5,9 miliard eur, čímž tyto výdaje meziročně vzrostly o více než 15,6 %. 

Zvýšení používání platebních karet na úkor hotovosti potvrzuje i vývoj statistik uplynulých šesti let. Celkové útraty prostřednictvím karet Visa v ČR dosahovaly v roce 2005 výše 10 miliard eur, zatímco v uplynulém roce již 22,5 miliard eur. Za uplynulých šest let se tak částka více než zdvojnásobila. Stejný nárůst byl zaznamenán u částky utracené prostřednictvím karet Visa u obchodníků. V uplynulém roce takto spotřebitelé vydali částku přesahující 5,9 miliardy eur oproti hodnotě 2,1 miliardy eur v roce 2005. V posledních letech v České republice výrazně roste i počet transakcí u obchodníků. Jejich počet byl v roce 2005 na hodnotě 51 milionů, v roce 2008 se navýšil na 89 milionů a zvýšení se potvrdilo i v posledním období, kdy počet transakcí v loňském roce byl 159 milionů. 

„Trend  posledních let jednoznačně ukazuje, že se výrazně zrychluje tempo přechodu k bezhotovostním platbám. U spotřebitelů se největší oblibě těší debetní karty, které zákazníci mnohem častěji využívají u obchodníků. Pro obyvatele je to symbol moderního způsobu života a placení. Celkový počet transakcí v prodejnách v uplynulém roce v tomto ohledu vzrostl o 22,5 %. O 12,5 % se též zvýšila průměrná částka zaplacená právě na debetní kartu v České republice,“ říká Miloslav Kozler, regionální manažer asociace Visa Europe pro Českou republiku.

 

Nové platební technologie v ČR 

Rok 2011 znamenal pro Českou republiku průlom z pohledu nových platebních technologií. Bezkontaktní platební technologie umožňuje v ČR od loňského podzimu platbu kartou do výše 500 Kč bez nutnosti zadávat PIN. Druhým milníkem bylo spuštění pilotního programu mobilních bezkontaktních plateb, které umožňují platbu pomocí mobilního telefonu, a to díky technologii NFC (Near Field Communication).

 

 

Zdroj: Visa EuropeNašli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?