Hlavní navigace

Novinka pro lidi se zhoršeným zrakem a pro trpící strachem z počítačů

27. 5. 2011

Sdílet

Jak bylo včera oznámeno, ve čtvrtém ročníku soutěže Vodafone Nápad roku 2011, která vybírá nejlepší podnikatelské záměry v Česku, vyhráli Petr Kunc a Martin Novák s webovým operačním systémem pro seniory Celebrio. Druhý se umístil Luboš Harník s projektem ekologické parní kogenerační jednotky a na třetím místě skončil Petr Hubáček s projektem online poradce pro životosprávu Motivátor.cz. Speciální kategorii Potenciál vyhrála sociální sít BookFan.eu. Celkem se do letošního ročníku přihlásila téměř stovka projektů.

„Počet přihlášených projektů se oproti loňsku mírně zvýšil, ještě více však vzrostl jejich rozsah a kvalita zpracování. Více než polovina projektů byla internetového charakteru, což je ovlivněno jak rostoucí oblibou internetu, tak i relativně nízkými bariérami vstupu do odvětví,“ říká Martin Kešner, zakladatel soutěže Nápad roku.

 

Ovládat jedním prstem... 

Za celkově nejlepší podnikatelský záměr vybrala porota projekt webového operačního systému Celebrio, který byl vytvořen na technologiích Microsoftu speciálně pro lidi se zhoršeným zrakem nebo strachem z počítačů. Využití tak nalezne především mezi seniory, kteří budou moci počítač s tímto systémem díky velkým ikonám a jednoduchým programům ovládat jedním prstem. Vedle hlavního ocenění vyhrál projekt Celebrio také cenu Ekonom Student podnikatel pro nejlepší studentský projekt.

„Jednoznačně nejvíc nás ze všech projektů zaujal operační systém pro seniory Celebrio, díky kterému mohou senioři a lidé se zhoršeným zrakem nebo motorikou velmi snadno pracovat s počítačem. Ocenili jsme hlavně snahu podnikatelů přiblížit moderní technologie seniorům, kteří jsou v této oblasti často neprávem opomíjeni,“ říká členka poroty soutěže Monika Hovorková, viceprezidentka pro značku a komunikaci ve společnosti Vodafone.

 

Online poradce pro zdravý životní styl 

Na druhém místě se umístil projekt zaměřený na vývoj a výrobu moderních vysokootáčkových parních motorů a jejich využití v kogeneračních jednotkách, které umožňují výrobu dvou forem energie z jednoho druhu primárního paliva. Tyto jednotky bude možné využít například jako energetické systémy domů, záložní zdroje na dřevo a slunce nebo pro přímý pohon jiných strojů. 

Třetí místo obsadil projekt Motivátor.cz, profesionální online poradce pro zdravý životní styl, který může dohlížet na jídelníček uživatele a jeho pohybovou aktivitu a průběžně mu radit. V praxi tak může nahradit výživové poradce, protože uživatelům pomůže dodržet stanovenou zdravou životosprávu a tím se zbavit například přebytečných kil. 

Vedle hlavní ceny Vodafone Nápad roku 2011 a speciální kategorie Ekonom Student Podnikatel byl vyhlášen také vítěz kategorie Potenciál pro projekt s největším tržním potenciálem. Stal se jím projekt BookFan.eu Michala Juhase, který se v celkovém pořadí umístil čtvrtý. Jde o sociální síť, která přináší uživatelům knižní doporučení na základě osobních preferencí, sleduje literární dění jak doma, tak ve světě, a zprostředkovává nákup více jak 30 tisíc českých a slovenských knižních titulů.

 

Byly hodnoceny i osobní charakteristiky předkladatelů... 

Do čtvrtého ročníku soutěže Vodafone Nápad roku 2011, jehož výsledky byly vyhlášeny ve středu večer na Vysoké škole ekonomické v Praze a zveřejněny na stránkách www.napadroku.cz, se přihlásilo celkem 97 projektů. Nejlepší z nich vybrala desetičlenná porota složená ze zkušených podnikatelů, manažerů, investorů i zástupců médií. O úspěchu projektu rozhodovaly různou vahou kritéria jako proveditelnost v praxi, kvalita zpracování, originalita a potenciál dalšího růstu. V rámci finálového kola byly navíc hodnoceny i osobní charakteristiky předkladatelů. 

Autoři deseti nejlepších projektů v kategorii Nápad roku a vítězní autoři projektů ve speciálních kategoriích získali hodnotné ceny. Každý nápad bez ohledu na umístění má navíc po soutěži možnost získat investici ze strany investora, která může dosáhnout výše až pěti milionů korun. 

Čtvrtý ročník soutěže Vodafone Nápad roku 2011, kterou vyhlašuje Institut rozvoje podnikání při Vysoké škole ekonomické v Praze, proběhl pod záštitou ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka. Titulárním partnerem letošního ročníku soutěže je společnost Vodafone. Hlavními partnery jsou společnosti Deloitte a ANECT.

 

Zdroj: Vodafone

 

Foto: © puckillustrations - Fotolia.com

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?