Hlavní navigace

Po vstupu do eurozóny klesla Řecku konkurenceschopnost v nákladech o čtvrtinu

16. 5. 2011

Sdílet

Konfederace evropského podnikání (BUSINESSEUROPE) zastupuje a hájí zájmy 40 národních zaměstnavatelských svazů, včetně Svazu průmyslu a dopravy ČR.

„Sociální partneři hrají důležitou roli při zajištění fungující měnové unie, stability cen, zaměstnanosti a vysoké konkurenceschopnosti,“ uvedl Philippe de Buck. Současně poukázal na to, že sociální partneři si musí vzít poučení z dopadů hospodářské krize a podpořit reformy, které mají zvýšit konkurenceschopnost Evropy a zajistit vyrovnané rozpočty evropských států. Například v roce 2050 zatíží důchody evropské rozpočty ve srovnání s dneškem o 12,5 procenta.

Podle vysokého představitele BUSINESSEUROPE bude nutné reformovat pracovní trh, přičemž hlavním kapitálem pro konkurenceschopnost znalostních ekonomik v Evropě jsou vzdělaní lidé. Poukázal současně na ostrou konkurenci pro západní země ze strany zemí BRIC a také Střední a Východní Evropy.

Jako negativní příklad uvedl Řecko s produktivitou práce nižší o 38 procent oproti průměru první pětky v EU, s rigidním pracovním trhem a s téměř třetinou mladých nezaměstnaných. „Po vstupu do eurozóny klesla Řecku konkurenceschopnost v nákladech o čtvrtinu,“ poznamenal Philippe de Buck.

Text vystoupení generálního ředitele Konfederace evropského podnikání (BUSINESSEUROPE) Philippa de Bucka lze najít na: www.businesseurope.eu

 

Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR

 

Foto: © Eishier - Fotolia.com

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?